18. listopada. Dziś obchodzimy m.in. Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu i Dzień Myszki Miki

0
Obraz Rupert Kittinger-Sereinig z Pixabay
Reklama

Kartka z kalendarza – 18. listopada – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 7:00, a zajdzie o 15:41. Imieniny obchodzą m.in. Tomasz, Agnieszka, Roman, Aniela, Gabriela, Józefa, Karolina i Leonard. Na 18. listopada przypadają takie święta jak: Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu, Światowy Dzień Filozofii i Dzień Myszki Miki.

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

O tym, że palenie tytoniu jest szkodliwe wiedzą wszyscy. Palacze narażeni są na wiele chorób, których wystąpienie jest wprost kojarzone z paleniem. Do tych chorób należą m.in. nowotwory, choroba wieńcowa, choroby układu oddechowego i wiele innych. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu – to dobry moment dla tych, którzy wciąż wychodzą na przysłowiowego „dymka”, by skończyć z uzależnieniem.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Przedstawmy zatem korzyści, jakie otrzyma palacz, kiedy rzuci nałóg. Przede wszystkim już po 8 godzinach od ostatniego papierosa unormuje się poziom tlenu w organizmie. Ryzyko zawało spadnie zaś o połowę – w ciągu nawet 2 tygodni od rzucenia palenia. Poprawi się także funkcjonowanie płuc. Oprócz tego, zrywając z paleniem łatwiej będzie się oddychać, przybędzie energii do działania, zmniejszy się ryzyko infekcji dróg oddechowych i ograniczymy kaszel. Co więcej – zwiększy się kondycja i odporność na stres. Ci, którzy dbają o swój wygląd powinni także wiedzieć, że po skończeniu z paleniem poprawi się wygląd skóry, włosów, paznokci, a także… ubędzie nam zmarszczek!

Jest wiele metod, które wspomagają rzucenie palenia. Warto do zrobić jak najszybciej – a silna wola jest najważniejsza. Zróbmy to dla siebie i swoich bliskich. Pamiętajmy też, że palenie jest też zwyczajnie niemodne i obciachowe…

Światowy Dzień Filozofii

Światowy Dzień Filozofii to coroczne święto z inicjatywy UNESCO (Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury), obchodzone w trzeci czwartek listopada. Po raz pierwszy świętowano je 21. listopada 2002 roku. Od 2005 roku obchodzone jest corocznie.

To dzień, w którym – zgodnie z założeniami – ukazywane i promowane jest znaczenia filozofii i zachęcenie społeczeństwa (zwłaszcza młodzieży) do zainteresowania się filozofią. Święto ma również zachęcać do krytycznego myślenia i debaty filozoficznej nad problemami współczesnego świata oraz poprawić komunikację i współpracę między filozofami i naukowcami.

18 listopada 2010 roku dyrektor generalna UNESCO Irina Bokowa zapoczątkowała obchody otwierając w Paryżu Międzynarodowe Forum na temat „Filozofii, Różnorodności Kulturowej i Zbliżenia Kultur”, w którym uczestniczyli filozofowie z całego świata. W obchodach wzięło udział ponad 80 państw członkowskich m.in. Albania, Argentyna, Niemcy, Francja, Urugwaj, Meksyk, Gwatemala, Senegal, Australia i Stany Zjednoczone.

Dzień Myszki Miki

Dzisiaj swoje święto i urodziny zarazem obchodzi jedna z najsympatyczniejszych postaci bajkowych na świecie. Uwielbiana przez dzieci i dorosłych na całym świecie Myszka Miki – czyli postać wykreowana przez Walta Disneya, to jedna z najbardziej ikonicznych postaci współczesnej popkultury.

Dzisiejsze święto jest okazją do wspomnienia kreskówek, w których była główną bohaterką. To postać niezwykle rezolutna, sympatyczna, ale też niezwykle zabawna, z którą wychowywały się kolejne pokolenia.

Jak wspomniano wyżej Myszka Miki na stałe zapisała się w popkulturze. Jej wizerunek jest popularnym motywem ubrań, gadżetów, sprzętów, przyborów szkolnych, a nawet akcesoriów. Przypomnijmy, że pierwszy film dźwiękowy z Myszką Miki powstał w 1928 roku, a jego premiera miała miejsce 18. listopada – stąd data dzisiejszego święta. Dodajmy, że Walt Disney otrzymał honorowego Oscara za wykreowanie Myszki. Co ciekawe – to pierwsza postać animowana, która doczekała się swojej gwiazdy w hollywoodzkiej Alei Gwiazd.

Dziś koniecznie trzeba wspomnieć sympatyczną postać i należycie uczcić jej urodziny – np. poprzez obejrzenie bajki z Myszką Miki – najlepiej w gronie rodziny i przyjaciół.

Reklama