19. stycznia – Dzień Popcornu

0
fot. anncapictures z Pixabay
Reklama

Czy są z nami fani prażonej kukurydzy? Jeżeli tak to świetnie się składa, ponieważ dzisiaj obchodzimy Dzień Popcornu. Nie tylko sam proces wytwarzania, ale i jego historia jest interesująca. Część archeologów jest zdania, że prażenie kukurydzy mogło być jednym z pierwszych sposobów jej przyrządzania, a w Peru odnaleziono nawet resztki prażonej kukurydzy z 4700 roku p.n.e.! Słońce wzeszło w Brzegu o godzinie 7:42, a zajdzie o 16:19. Życzenia imieninowe kierujemy dziś m.in. do: Henryka, Mariusza, Andrzeja, Bernarda, Jana, Marceli, Marty, Sary i Matyldy.


Dzień Popcornu

W dniu, kiedy obchodzimy Dzień Popcornu warto odpowiedzieć na nurtujące wielu z nas pytanie – jak powstaje prażona kukurydza? Wszystko za sprawą wody, choć to nieco bardziej skomplikowany proces. Kiedy podgrzewamy kukurydzę i temperatura wewnątrz ziarna przekroczy punkt wrzenia wody to znajdujące się w bielmie białka i skrobie miękną, podczas gdy woda zamienia się w parę. W efekcie para, osadzona w mikroporach skrobi, rozrywa łupinę, a mikropory wraz z nią zaczynają się gwałtownie rozszerzać. Powoduje to wyrzucenie na zewnątrz ziarna białej, miękkiej masy skrobiowo-białkowej. Pod wpływem ochłodzenia wspomniana masa sztywnieje, stając się chrupiąca.

Większości z nas popcorn kojarzy się z kinem. Jednak pierwsza maszyna do prażonej kukurydzy została wyprodukowana 10 lat wcześniej niż wynaleziony przez braci Lumiere kinematograf. Wymyślił ją w 1885 roku cukiernik z Chicago – Charles Cretors, który początkowo zamiast z kukurydzą, eksperymentował z pieczonymi orzechami. Urządzenie opracowane przez Cretors’a zasilał niewielki silnik parowy. Z kolei podgrzewane ziarna kukurydzy mieszał ze smalcem i masłem. Podczas światowych targów, odbywających się w 1893 roku, Cretors, wraz ze swoim asystentem, wystawili wagon pełen popcornu, rozdając za darmo torebki z prażoną kukurydzą. Co ciekawe firma The C. Cretors&Company do dzisiaj jest jednym z potentatów wśród światowych producentów popcornu.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Jeszcze cenniejszą informacją jest fakt, iż w przeciwieństwie do innych przekąsek, takich jak np. chipsy, popcorn nie ma negatywnego wpływu na nasze zdrowie. Co więcej jest on źródłem błonnika, przeciwutleniaczy, związków fenolowych i minerałów, wspomagających poprawne działanie naszego organizmu. Zaskakujące jest także to, że prażona kukurydza reguluje prawidłowy poziom cholesterolu we krwi. Nie musimy się również obawiać tego, iż od spożywania popcornu gwałtownie przybierzemy na wadze, ponieważ jego filiżanka to zaledwie 30 kcal (pod warunkiem, że przygotujemy go w oleju słonecznikowym lub oliwie z oliwek i zrezygnujemy z solenia go oraz przyrządzania w mikrofalówce).

Może to właśnie dlatego w XIX wieku w Stanach Zjednoczonych jadano go na śniadanie i to w formie fit – pod postacią owsianki. Popcorn dodawano także do zup zamiast grzanek, a także do sałatek. Statystyczny Amerykanin zjada wg. statystyk ok. 50 kg popcornu rocznie!

Kupując prażoną kukurydzę w kinach przepłacamy i to aż 12-krotnie, czego dowiedli amerykańscy dziennikarze.

Reklama