6. lutego. Dziś obchodzimy m.in. Dzień Boba Marleya

0
Marley podczas występu na stadionie Dalymount Park w Dublinie w lipcu 1980 roku - Źródło: wikipedia.org
Reklama
Reklama
Reklama

Kartka z kalendarza – 6. lutego – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 7:05, a zajdzie o 16:34. Imieniny obchodzą m.in. Dorota, Amanda, Antoni, Bogdan, Bohdan, Gaston, Joachim, Leon, Tytus i Szymon. Na 6. lutego przypadają takie święta jak: Dzień Boba Marleya i Międzynarodowy Dzień Zerowej Tolerancji dla Okaleczania Żeńskich Narządów Płciowych.

Dzień Boba Marleya

Jamajski wokalista, wykonawca muzyki reggae – Bob Marley, dziś obchodziłby swoje 77. urodziny. Niestety w 1981 roku zmarł, ale pamięć po nim i jego muzyka na zawsze pozostaną z nami. Dziś na całym świecie obchodzony jest jego dzień.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Reklama

Najpopularniejsze utwory Marleya, to m.in.: „Could You Be Loved”, „Exodus”, „Is This Love”, „Jamming”, „No Woman, No Cry”, „One Love”, „So Much Trouble in the World”. Artysta stał się inspiracją dla wielu muzyków i twórców na całym świecie. W jego rodzinnej Jamajce, którą kochał, do dziś żywy jest jego kult. Co ciekawe, jego imieniem nazywane są szkoły, ulice, a nawet muzea.

Dzień Boba Marleya ustanowiono w 1990 roku, tj. 9 lat po jego śmierci. W Jamajce jest to święto narodowe. Podobnie jak w jego ojczyźnie, tak i na całym świecie w dniu jego święta organizowane są różnego rodzaju koncerty i wydarzenia artystyczne, a miliony ludzi śpiewają utwory tego artysty. W Polsce popularne są tzw. „Marleyki”, czyli imprezy z muzyką reggae.

Dziś koniecznie włączcie płytę tego muzyka, posłuchajcie słonecznych przebojów i wspomnijcie tę ważną dla świata kultury postać.

Międzynarodowy Dzień Zerowej Tolerancji dla Okaleczania Żeńskich Narządów Płciowych

To święto, które obchodzone jest corocznie od 2003 roku, dokładnie 6. lutego. Jego inicjatorką jest była pierwsza dama Nigerii – Stella Obasanjo, a samo święto zostało proklamowane w 2006 roku przez Światową Organizację Zdrowia.

Głównym celem obchodów tego święta jest podnoszenie świadomości na temat brutalnego, zagrażającemu zdrowiu i życiu, rytuału obrzezania kobiet, funkcjonującego głównie w państwach Afryki. To także dzień, którym zwraca się szczególną uwagę na potrzebę wspierania podmiotów społeczeństwa obywatelskiego, a w szczególności organizacji kobiet pracujących w obrębie swoich społeczności na rzecz położenia kresu przemocy wobec kobiet i podjęcie zdecydowanych działań w celu zwalczania tej nielegalnej praktyki.

Statystyki są przerażające i mówią same za siebie – szacuje się, że ok. 40 mln dziewczynek i kobiet, a ponad 3 miliony dziewcząt każdego roku jest zagrożonych tym aktem przemocy. Dlatego – jak podkreślała inicjatorka święta – ważne jest, by zapewnić ochronę i działać na rzecz zakończenia tych praktyk i stanowczego ich zakazania.

Reklama
Reklama