18. lutego. Dziś obchodzimy m.in. Dzień Baterii i Dzień Plutona

0
Pluton - Zdjęcie kompozytowe wykonane przez sondę New Horizons 14 lipca 2015 roku - źródło wikipedia.org
Reklama

Kartka z kalendarza – 18. lutego – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 6:42, a zajdzie o 16:57. Imieniny obchodzą m.in. Sylwan, Konstancja, Agnieszka, Albert, Antoni, Bernadeta, Flawia, Gertruda i Aleksander. Na 18. lutego przypadają takie święta jak: Dzień Baterii i Dzień Plutona.

Dzień Baterii

Są wszechobecne – używamy ich w sprzętach codziennego użytku, w komputerach, samochodach, telefonach komórkowych. Pomagają też funkcjonować ludziom – używamy ich np. w aparatach telefonicznych, czy też zapewniają właściwą pracę rozruszników serca. Baterie – bo o nich mowa – dziś obchodzą swoje święto.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Ogólnie, baterie dzielą się na dwie grupy – takie, które można wielokrotnie ładować i takie, których naładować się nie da. Są nośnikami energii, dzięki którym otrzymujemy napięcie niezbędne do zasilania sprzętów, czy zabawek.

Jedną z pierwszych baterii elektrycznych stworzył Alessandro Volta – włoski fizyk, który dokonał także odkryć na polu elektrostatyki, pneumatyki i meteorologii. Jednostka miary napięcia elektrycznego została nazwana na jego cześć. Uczony żył w latach 1745-1827.

Przez stulecia prace nad bateriami postępowały i dziś możemy korzystać z nich tak powszechnie. Mówiąc o bateriach – pamiętajmy, by odpowiednio je recyklingować, po ich wykorzystaniu. Pamiętajmy, że nie można ich wyrzucać do ogólnych pojemników na odpady. Należy je przekazywać do punktów, w których są zbierane. Pojemniki na baterie znaleźć można m.in. w wielu urzędach, budynkach użyteczności publicznej, a także sklepach elektrycznych.

Dzień Plutona

Dziś obchodzimy dzień Plutona – jeszcze do niedawna dziewiątej planety Układu Słonecznego. Określany jest jako planeta karłowata lub plutoid. Został odkryty w 1930 roku przez amerykańskiego astronoma – Clyde’a Tombaugha.

Jak wspomnieliśmy wyżej – do 24.08.2006 Pluton uznawany był za 9. planetę w Układzie Słonecznym. Tamtego dnia jednak, Międzynarodowa Unia Astronomiczna odebrała mu ten status. Co ciekawe, 24. sierpnia obchodzone jest święto zdegradowania Plutona…

Pluton należy do szerszej grupy obiektów transneptunowych. Płaszczyzna, po której się porusza, jest mocno nachylona do płaszczyzny ekliptyki, z silnie ekscentryczną orbitą, która częściowo przebiega bliżej Słońca niż orbita Neptuna. Plutona obiega co najmniej pięć księżyców, z których jeden, Charon, ma tylko o połowę mniejszą średnicę od niego.

Sam Pluton o mały włos nosiłby zupełnie inną nazwę… Tuż po jego odkryciu wśród proponowanych nazw dominowały imiona mitologicznych postaci – w tym m.in. Minerwa mocno lansowana przez gazetę New York Times, ale też Artemis, Atlas, Atena, a także Herkules. W końcu jednak stanęło na nazwie od rzymskiego boga Plutona, a pomysłodawczynią nazwy była mieszkająca w Oksfordzie, 11-letnia wówczas Venetia Burney…

Reklama