4. marca. Dziś obchodzimy m.in. Dzień Doceniania Pracownika

0
Obraz Werner Heiber z Pixabay
Reklama

Kartka z kalendarza – 4. marca – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 6:14, a zajdzie o 17:21. Imieniny obchodzą m.in. Kazimierz, Adrian, Lucjusz, Arkadiusz, Gerard, Adrianna, Gerarda, Nestor, Placyda i Arkadia. Na 4. marca przypadają takie święta jak m.in. Dzień Doceniania Pracownika i Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV.

Dzień Doceniania Pracownika

To święto, które powstało w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia z inicjatywy Boba Nelsona, znanego amerykańskiego coacha, mówcy motywacyjnego, szkoleniowca. To właśnie on stwierdził, że za sukcesami firmy czy przedsiębiorstwa stoją jego pracownicy, a Ci którzy są odpowiednio doceniani – są najbardziej efektywni.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Dzisiejsze święto to apel do wszystkich pracodawców, szefów, dyrektorów i prezesów. Chwalcie i doceniajcie starania i pracę zatrudnionych osób i dostrzegajcie ich wkład w rozwój firmy. Pochwała, czy jakaś forma gratyfikacji najlepiej motywuje do dalszej pracy i do jeszcze większego zaangażowania. Doceniony pracownik = sukces firmy.

Dziś wszystkim pracownikom życzymy tego, by poczuli się docenieni przez pracodawców, by każdy sukces i postęp był przez szefostwo zauważany i odpowiednio premiowany. Szefom zaś życzymy takich pracowników, których można każdego dnia chwalić! Świętujmy i bądźmy dziś dla siebie życzliwi.

Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV

Dziś przypada bardzo ważne święto, którego najważniejszym przesłaniem jest szerzenie wiedzy na temat wirusa HPV. To Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV, czyli brodawczaka ludzkiego. Praktycznie wszystkie przypadki nowotworu szyjki macicy związane są z infekcją tym wirusem.

Obecnie rozpoznano ponad 150 typów tego wirusa, a ponad 40 zakazić się można przede wszystkim drogą płciową. Znane są też rzadkie przypadki zakażenia poprzez używanie np. tego samego ręcznika co osoba zakażona, czy bielizny.

Co ciekawe, zakażenie wirusem przechodzi się bezobjawowo i ustępuje po około 2 latach. Są także infekcje przewlekłe, które aż o 500% zwiększają ryzyko nowotworu szyjki macicy.

W ślad za ideą dzisiejszego święta przedstawiciele świata medycznego i nie tylko zachęcają do regularnego wykonywania badań – w tym badań cytologicznych, które mogą wykazać, czy wirus HPV spowodował nieprawidłowe zmiany komórkowe. Im szybciej nowotwór zostanie wykryty, tym większe szanse na pełne wyzdrowienie.

Co warto podkreślić obecnie dostępna jest szczepionka przeciwko HPV, która może zapobiec zakażeniu HPV i dalszym jego konsekwencjom. Regularne wizyty u ginekologa i badania cytologicznego, to podstawa także dla kobiet zaszczepionych.

Reklama