19. marca. Dziś obchodzimy Dzień Jedności Kaszubów i Dzień Stolarza

0
Reklama

Kartka z kalendarza – 19. marca – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 5:37, a zajdzie o 17:49. Imieniny obchodzą m.in. Józef, Jan, Marceli, Marek i Bogdan. Na 19. marca przypadają takie święta jak Dzień Jedności Kaszubów i Dzień Stolarza.

Dzień Jedności Kaszubów

To święto obchodzone corocznie 19. marca upamiętniające pisemną wzmiankę o Kaszubach w bulli Grzegorza IX. 19 marca 1238 papież zatytułował szczecińskiego księcia „księciem Kaszub”, zarazem potwierdzając dobra podarowane przez Bogusława I zakonowi joannitów pod Stargardem nad Iną. Była to prawdopodobnie pierwsza historyczna wzmianka o Kaszubach.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Od 1999 roku w związku z dzisiejszym świętem, organizowane są zjazdy Kaszubów. Są one szczególną okazją do promocji kaszubszczyzny, podtrzymywania tradycji regionu oraz integracji Kaszubów. Jedną z głównych atrakcji jest przejazd pociągiem Transcassubia, podczas którego Kaszubi manifestują swą jedność.

Oprócz zjazdów, w ramach dzisiejszego święta organizowane są także różnego rodzaju wydarzenia takie jak m.in. kiermasze twórców ludowych, wystawy, spotkania, imprezy. Obowiązkowo organizowany jest także turniej gry w kaszubską „Baśkę”.

Wszystkim Kaszubom składamy dziś najlepsze życzenia – oby język, kultura i obyczaje kaszubskie nigdy nie zaginęły i byście mogli właściwie je promować i rozwijać.

Dzień Stolarza

Kto niedawno chciał zamówić meble na miarę lub inne przedmioty z drewna, ten wie, że o dobrego stolarza trudno, a Ci którzy szczycą się dobrą renomą – mają wolne bardzo odległe terminy. Dziś obchodzimy Dzień Stolarza, który świętować mogą wszyscy przedstawiciele tego zawodu. Data święta – 19. marca – związana jest ze wspomnieniem św. Józefa – patrona stolarzy.

Współcześni stolarze to rzemieślnicy, którzy w swojej pracy tworzą przedmioty codziennego użytku i meble z drewna a także materiałów drewnopodobnych. To zawód, który wymaga zarówno precyzji, jak i siły i techniki. Konieczna jest także duża wiedza na temat różnych gatunków drewna, ich właściwości, jakości, a także tego w jaki sposób je przerobić, czym ozdobić, zabezpieczyć, jak połączyć. Pamiętajmy, że meble czy inne przedmioty, które tworzą stolarze powinny służyć użytkownikom przez lata, dlatego tak ważna jest ich jakość i wykonanie.

Wszystkim stolarzom dziś składamy najserdeczniejsze życzenia – niech Wasz praca będzie dla Was satysfakcjonująca, a klienci byli zadowoleni i wracali z kolejnymi zleceniami. Życzymy też wytrwałości i siły, bo to zawód, który wymaga ogromnego zaangażowania i energii.

Reklama