23. marca. Dziś obchodzimy m.in. Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

0
Schody Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Eger - widoczny napis: "Polak, Węgier – dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki, oba zuchy, oba żwawi, niech im Pan Bóg błogosławi."
Reklama

Kartka z kalendarza – 23. marca – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 5:28, a zajdzie o 17:56. Imieniny obchodzą m.in. Pelagia, Adrianna, Oktawian, Benedykt, Feliks, Józef, Nikon, Rebeka i Zbysław. Na 23. marca przypadają takie święta jak Światowy Dzień Meteorologii i Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

Światowy Dzień Meteorologii

Każdego dnia sprawdzamy prognozę pogody. To informacje, które m.in. podpowiadają nam jak się ubrać, czy zabrać parasol, jak zaplanować podróż i czy w ogóle ją planować, a także m.in. jakich warunków na drodze można się spodziewać. Ów prognozy nie byłyby publikowane gdyby nie meteorolodzy. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Meteorologii.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Sama meteorologia to nauka, która zajmuje się badaniem zjawisk fizycznych i procesów zachodzących w atmosferze, a zwłaszcza jej niższej warstwie, czyli troposferze. Bada też to w jaki sposób, procesy te wpływają na przebieg zjawisk atmosferycznych i stan pogody na danym obszarze.

Meteorologia razem z klimatologią, fizyką atmosfery i chemią atmosfery są jednymi z głównych dyscyplin nauk o atmosferze. Hydrometeorologia jest nauką zajmującą się badaniem zjawisk związanych z atmosferą i hydrosferą np. przy badaniu cyklonów tropikalnych lub zmian klimatycznych. Obserwacje atmosfery prowadzone są w placówkach pomiarowych (stacje meteorologiczne), za pomocą standaryzowanych przyrządów w ogródku meteorologicznym. Do zbierania danych wykorzystuje się też samoloty, rakiety, balony meteorologiczne, satelity meteorologiczne i radary meteorologiczne.

Światowy dzień tej dyscypliny upamiętnia wejście w życie konwencji o utworzeniu Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) w 1950 roku. Do głównych zadań WMO jest zapewnienie wszystkim państwom dostępu do prognozy pogody oraz informacji dot. pogody, klimatu według potrzeb danego kraju. Dzisiejsze święto obchodzone jest corocznie 23. marca.

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

Mówi się, że „Polak, Węgier – dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki, oba zuchy, oba żwawi, niech im Pan Bóg błogosławi”. To przysłowie, które ma również swój węgierski odpowiednik, pokazuje, że między Polakami a Węgrami jest wiele cech wspólnych, a oba narody łączy wielowiekowa więź.

Dziś obchodzimy Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Najpierw, stosowną deklarację w tej sprawie przyjął Parlament Węgier (12.03.2007), a następnie także Sejm RP (16.03.2007). Co roku organizowane są narodowe obchody tego święta. Każdego roku wybierane jest także miasto – w jednym roku w Polsce, w drugim na Węgrzech – które oficjalnym organizatorem głównych obchodów, w którym uczestniczą prezydenci obu krajów. W minionych dwóch latach z uwagi na trwającą pandemię, główne obchody zostały odwołane.

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej jest okazją do podkreślania braterstwa obu narodów, do wskazywania podobieństw i respektowania różnić. To także dobre święto do tego, by ukazywać, że współpraca i przyjaźń na arenie międzynarodowej są możliwe.

Reklama