24. marca. Dziś obchodzimy m.in. Światowy Dzień Gruźlicy

0
Prątek gruźlicy (Mycobacterium tuberculosis) pod mikroskopem elektronowym - źródło wikipedia.org
Reklama

Kartka z kalendarza – 24. marca – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 5:26, a zajdzie o 17:57. Imieniny obchodzą m.in. Szymon, Aleksander, Dionizy, Gabriel, Jan, Józef, Romulus, Sewer i Ademar. Na 24. marca przypadają takie święta jak m.in. Światowy Dzień Gruźlicy i Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów.

Światowy Dzień Gruźlicy

To święto ustanowione przez Światowe Zgromadzenie WHO w rocznicę poinformowania świata o wyizolowaniu prątka gruźlicy przez Roberta Kocha w 1882 roku. Obchody tego święta mają podnosić świadomość społeczeństwa na temat gruźlicy, a także zwiększać wysiłki celem wyeliminowania tej choroby.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Jak informują przedstawiciele świata medycyny i nauki – aż ⅓ ludności świata jest zakażona gruźlicą. WHO stale pracuje nad tym, aby zmniejszyć wskaźnik rozpowszechniania choroby i ilość zgonów o połowę. Jest to możliwe dzięki rozpowszechnianiu informacji o zapobieganiu chorobie, dostępowi do szybkich i tanich badań oraz leczeniu przy zaangażowaniu zarówno publicznej i niepublicznej służby zdrowia, organizacji pozarządowych, jak i wszystkich ludzi, którzy od 1995 roku poświęcili się leczeniu i opiece nad 36. milionami chorych. To cel ambitny, ale jak podkreślają znawcy tematu – wiele można zrobić, a ludzkość poradziła sobie z nie jedną poważną chorobą.

Ważnym aspektem dzisiejszego święta jest zachęcanie państw świata, to przeznaczania środków na walkę z tą chorobą. Fundusze przekazują także niezależne organizacje takie jak np. Globalny Fundusz do Walki z AIDS, Gruźlicą i Malarią, czy organizacja UNITAID zajmująca się zapewnieniem niezbędnych lekarstw i diagnostyki medycznej.

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

To święto, które zostało ustanowione w 2018 roku przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę dla uczczenia bohaterstwa, pamięci i postawy wszystkich Polaków, którzy w czasie II wojny światowej, pod okupacją niemiecką, ratowali Żydów i im pomagali.

Data tego święta nie jest przypadkowa, a jest przede wszystkim symboliczna. To właśnie 24. marca 1944 roku, niemiecka żandarmeria dokonała egzekucji na rodzinie Ulmów. Zamordowano Józefa Ulmę, jego ciężarną żonę Wiktorię, sześcioro ich dzieci, a także ośmioro innych Żydów, którzy u Ulmów się ukrywali – w tym Gołdę Grünfeld, Leę Didner z córeczką oraz Saula Goldmana i jego czterech synów.

Decyzją Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Józefa i Wiktorię Ulmów, pośmiertne odznaczono Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymali też tytuł Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Oprócz tego, w 2016 roku w Markowej otwarto Muzeum Polaków Ratujących Żydów, które przyjęło ich imię.

Zgodnie z ideą, dzisiejsze święto ma być okazją do podziękowania i upamiętnienia tych Polaków, którzy nie zważając na konsekwencje ratowali Żydów przed zagładą. To także dzień by złożyć hołd za ich bohaterską postawę.

Reklama