6. kwietnia. Dziś obchodzimy m.in. Międzynarodowy Dzień Sportu dla Rozwoju i Pokoju

0
Ceremonia otwarcia Letnich Igrzysk Olimpijskich 1896 - źródło wikipedia.org
Reklama

Kartka z kalendarza – 6. kwietnia – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 5:56, a zajdzie o 19:20. Imieniny obchodzą m.in. Izolda, Wilhelm, Adam, Celestyna, Ada, Ireneusz, Michał, Prudencjusz i Tymoteusz. Na 6. kwietnia przypadają takie święta jak m.in. Międzynarodowy Dzień Sportu dla Rozwoju i Pokoju oraz Święto Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Międzynarodowy Dzień Sportu dla Rozwoju i Pokoju

Sport to zdrowie – to wiedzą prawie wszyscy. Regularne wykonywanie ćwiczeń, gimnastyki, czy uprawianie różnych dyscyplin sportu mogą nam pomóc nie tylko zachować dobrą kondycję i sylwetkę, ale też walczyć z wieloma chorobami, czy wpływać na nastrój i formę psychiczną. Dziś obchodzimy święto sportu, które oprócz wyżej opisanych idei ma także szerszy wymiar, bowiem to Światowy Dzień Sportu dla Rozwoju i Pokoju.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

To święto, które zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów po to, by  przybliżać i przyczyniać się do realizacji celów ONZ na rzecz rozwoju i pokoju. Dzień 6. kwietnia, kiedy je obchodzimy każdego roku, ma upamiętniać otwarcie w 1896 roku w Atenach (Grecja) pierwszych letnich igrzysk olimpijskich w epoce nowożytnej.

Idea tego dnia związana jest z uznaniem przez ONZ potencjalnych możliwości oddziaływania sportu na rozwój praw człowieka, społeczny i gospodarczy. Pierwsze obchody odbyły się w 2014 roku. Jak podkreślano przy kreowaniu tego dnia, święto to ma być okazją do promowania i podkreślania roli i potencjału sportu w kwestii przestrzegania praw człowieka i usuwania barier oraz promowania międzyludzkiej solidarności na świecie. Do realizacji tego celu powinny integrować się wszyscy – rządy państw, związki sportowe, społeczeństwa, różnego rodzaju instytucje.

Dziś koniecznie nie zapomnijcie o sporej dawce ruchu i aktywności fizycznej!

Święto Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego to służba specjalna, powołana do ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego państwa i porządku konstytucyjnego Rzeczypospolitej Polskiej. Utworzona została 29 czerwca 2002 po rozwiązaniu Urzędu Ochrony Państwa, w miejsce którego utworzono dwie odrębne agencje: ABW i Agencję Wywiadu. Jako służba specjalna podlega kontroli cywilnej, tj. jest nadzorowana przez Prezesa Rady Ministrów i kontrolowana m.in. przez Sejm. Dziś – podobnie jak każdego roku – obchodzimy jej święto.

Dzień ABW powstał m.in. po to, by upamiętnić ustanowienie tzw. „pakietu ustaw policyjnych” w 1990 roku, co miało ogromne znaczenie dla służb specjalnych. Mowa o ustawie o Urzędzie Ochrony Państwa i ustawie o Policji.

To także niewątpliwe święto wszystkich funkcjonariuszy ABW. Obchody są okazją do podkreślenia szczególnych osiągnięć w służbie lub pracy na rzecz ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego państwa i jego porządku konstytucyjnego. W uznaniu zasług pracownikom i funkcjonariuszom ABW może być nadana Odznaka Honorowa imienia gen. Stefana Roweckiego „Grota”.

Reklama