14. kwietnia. Dziś Wielki Czwartek

0
Ostatnia Wieczerza Simona Uszakowa - źródło: wikipedia.org
Reklama

Kartka z kalendarza – 14. kwietnia – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 5:38, a zajdzie o 19:34. Imieniny obchodzą m.in.: Justyna, Ernestyna, Izabela, Berenika, Jadwiga, Krzysztof, Lawinia i Myślimir. Dziś Wielki Czwartek. Oprócz tego, 14. kwietnia to także Dzień Ludzi Bezdomnych, a także Dzień Patrzenia się w Niebo.

Wielki Czwartek

Wielki Czwartek to święto ruchome w kalendarzu chrześcijańskim. Dziś wieczorem rozpoczyna się Święte Triduum Paschalne. W kościele katolickim Wielki Czwartek obchodzony jako jako pamiątka ustanowienia przez Chrystusa sakramentów kapłaństwa i Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy. W kościołach katedralnych odprawiana jest wtedy uroczysta msza sprawowana w godzinach porannych przez biskupa diecezjalnego wraz z prezbiterami. Nazywana jest ona Mszą Krzyżma, ponieważ podczas niej poświęcane są nowe oleje przeznaczone do namaszczeń: podczas chrztu, bierzmowania, sakramentu kapłaństwa oraz przy namaszczeniu chorych. W trakcie tej mszy odbywa się odnowienie przyrzeczeń kapłańskich.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Dziś w kościołach parafialnych odprawiana jest tylko jedna uroczysta msza wieczorem – Msza Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna Triduum Paschalne. Po zakończeniu Wieczerzy Najświętszy Sakrament przenosi się do kaplicy adoracji, zwanej ciemnicą (na pamiątkę uwięzienia Jezusa po Ostatniej Wieczerzy), gdzie adoruje się go do późnych godzin nocnych i przez cały Wielki Piątek. Podczas przenosin Najświętszego Sakramentu śpiewa się hymn św. Tomasza „Sław języku tajemnicę” (Pange Lingua Gloriosi). Po zakończeniu liturgii obnaża się ołtarz, zdejmując świece, mszał, krzyż i obrus (łac. denudatio altaris). Gest ten symbolizuje koniec wieczerzy, odarcie Chrystusa z szat oraz opuszczenia Go przez bliskich. Sam ołtarz bowiem jest symbolem Chrystusa. Niegdyś zachowywano także zwyczaj zmywania mensy ołtarzowej wodą z winem na znak, iż z serca Jezusa wypłynęły krew i woda. Tabernakulum pozostaje otwarte i puste, a wieczna lampka zgaszona.

Święto Chrztu Polski

14. kwietnia co roku w Polsce obchodzona jest rocznica przyjęcia chrztu przez Mieszka I. Książę Polan zapoczątkował proces chrystianizacji Polski. Historycy badają, że to właśnie 14. kwietnia 966 roku Mieszko I przyjął chrzest z Rzymu za pośrednictwem Czech. Ta data uznawana jest za symbol początku chrześcijaństwa w naszym kraju. Poprzedziło ją wielkie wydarzenie ówczesnego świata towarzyskiego, bowiem Mieszko I w 965 roku poślubił urodziwą i równie majętną czeską księżniczkę Dobrawę.

Wracając jednak do samego chrztu, to najpierw ochrzcił się sam książę i jego otoczenie. Chrystianizacja ówczesnego społeczeństwa polskiego trwała przez kolejne lata. Nadmieńmy, że akt przyjęcia chrztu pozwolił na lepsze rządzenie krajem – bo powstała także hierarchia kościelna. Oprócz tego Polska oficjalnie dołączyła do zachodniego kręgu kultury Europy, w którym pozostaje do dziś.

Dzień Ludzi Bezdomnych

To nieformalne polskie święto obchodzone 14. kwietnia, którego istnienie zawdzięczamy założycielowi stowarzyszenia Monar i Ruchu Wychodzenia z Bezdomności Markot – Markowi Kotańskiemu. Dzień Ludzi Bezdomnych obchodzony jest poprzez organizowanie różnych akcji pomocy ludziom bezdomnym oraz akcji informacyjnych mających zwrócić uwagę całego społeczeństwa na problemy ludzi bezdomnych. Dzień Ludzi Bezdomnych obchodzony jest od 1996 roku.

Dzień Patrzenia się w Niebo

Spójrz w niebo i zobacz jakie tajemnice kryje kosmos! Co prawda dziś zobaczymy na niebie głównie chmury, ale i one są pełne uroku. Każdy powinien wykorzystać ten dzień, by podziwiać naturę – tę nad naszymi głowami. Zachęcamy także do podziwiania nieboskłonu nocą – wówczas możemy doświadczyć kontaktu (wzrokowego) z czarnym i skrywającym wiele tajemnic kosmosem. Dzisiaj warto także przypomnieć sobie sylwetkę np. Mikołaja Kopernika, który ruszył Ziemię a wstrzymał Słońce. Rada na dziś: zrelaksuj się i spójrz do góry. Daj się ponieść marzeniom!

Reklama