16. kwietnia. Dziś Wielka Sobota

0
Święcenie pokarmów - źródło: wikipedia.org
Reklama

Kartka z kalendarza – 16. kwietnia – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wstało o godzinie 5:33, a zajdzie o 19:37. Imieniny obchodzą m.in.: Julia, Cecylian, Erwin, Feliks, Benedykt, Bernadeta, Joachim, Kalikst, Ksenia i Leonid. Dziś Wielka Sobota. W kalendarzu, na 16. kwietnia przypadają także takie święta jak: Dzień Sapera, a także Europejski dzień kontroli prędkości.

Wielka Sobota

Wielka Sobota to ostatni dzień Wielkiego Tygodnia, poprzedzający święto Zmartwychwstania. W Kościele rzymskokatolickim dzień ten jest dniem wyciszenia i oczekiwania na przyjście Chrystusa. Rano w niektórych kościołach odprawia się liturgię Ciemnej Jutrzni. Wierni adorują Najświętszy Sakrament w kaplicy zwanej Grobem Pańskim. Tradycyjnie przy Grobie Pańskim czuwają ministranci, harcerze, a niekiedy również strażacy i inni parafianie.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Wielka Sobota to czas żałoby po ukrzyżowanym Jezusie Chrystusie. To również okazja do skorzystania z sakramentu pokuty przed największym świętem chrześcijańskim – Wielkanocą. Tradycyjnie w tym dniu błogosławi się także pokarmy na stół wielkanocny.

W Wielką Sobotę w Kościele rzymskokatolickim, podobnie jak w Wielki Piątek, nie są odprawiane msze. Wielka Sobota kończy się po zapadnięciu zmroku. Później odprawiana jest msza Wigilii Paschalnej, należąca już do liturgii Niedzieli Wielkanocnej. Wielka Sobota, to także jedyny dzień bez sakramentu Eucharystii. W kościołach nie tylko nie odprawia się mszy, jak to jest w Wielki Piątek, lecz w odróżnieniu od niego nie rozdaje się też eucharystii. Eucharystię można zanosić jedynie umierającym jako wiatyk.

Dzień Sapera

Saper myli się tylko raz – to popularne powiedzenie, chyba najlepiej oddaje jak bardzo niebezpieczna jest ta funkcja i jak wielkie ryzyko podejmują saperzy każdego dnia. W dzień sapera, który obchodzony jest 16. kwietnia, należy oddać hołd tym zawodowcom, którzy w czasie wykonywania służby i obowiązków z nią związanych, ryzykują swoim życiem. Dodajmy, że mimo upływu kilkudziesięciu lat od zakończenia II wojny światowej, nadal znajdowane są jej niebezpieczne pozostałości, którymi zajmują się m.in. wojskowe patrole saperskie. Warto pamiętać także, że saperzy oprócz tego, że usuwają niebezpieczne przedmioty, prowadzą także kampanie społeczne dotyczące zagrożeń związanych z niebezpiecznymi pozostałościami po II wojnie światowej.

Szczególne słowa uznania należy skierować do żołnierzy z 1. Brzeskiego Pułku Saperów, którzy dzielnie wykonują swoją służbę stanowiąc wzór do naśladowania. Uczestniczą także w różnego rodzaju misjach na całym świecie, godnie reprezentując nasz kraj i miasto, ukazując, że na brzeskich saperów zawsze można liczyć. Wszystkiego dobrego w dniu Waszego święta!

Europejski dzień kontroli prędkości

To święto, które powinno wzbudzić czujność wszystkich kierowców. Właśnie dziś powinniśmy sobie uświadomić jak bardzo niebezpieczna jest nadmierna prędkość w trakcie jazdy samochodem. Pamiętajmy, że na drodze odpowiadamy za bezpieczeństwo nie tylko własne, ale także pozostałych uczestników ruchu drogowego. Europejski dzień kontroli prędkości obchodzony jest w większości krajów Unii Europejskiej. Tego dnia także na drogach wzmożone są patrole policji kontrolujące prędkość z jaką się poruszamy. Bądźmy rozważni, zdejmijmy nogę z gazu, inaczej święto to będzie nas drogo kosztować…

Reklama