18. kwietnia – Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków i Dzień Pacjenta w Śpiączce.

0
Zabytki są bardzo ważną częścią kultury i dlatego również mają swoje święto. (fot. jplenio Pixabay)
Reklama

18. kwietnia – Dziś w kalendarzu przypada Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków i Dzień Pacjenta w Śpiączce. Słońce dziś wzeszło o godzinie 5:48, a zaszło o godzinie 19:49. Imieniny obchodzą m.in. Bogumiła, Bogusława, Ryszard, Alicja, Amedeusz, Apoloniusz, Bogusław, Maria, Sabina.

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków jest obchodzony od 1983 roku. Święto szczególne dla znaczenia kulturowego zostało ustanowione przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków (ICOSMOC) oraz znajduje się w rejestrze ważnych imprez kulturowych, które są prowadzone przez UNESCO.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Celem tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy, które dotyka dziedzictwo kulturowe. Podczas tego dnia prezentowane są zabytki, które mają ważne znaczenie dla kraju lub świata, ale także podczas tego święta nagradzane są osoby, które przyczyniły się do ochrony zabytków.

Podczas Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków organizowane są różne imprezy, spotkania i również główne uroczystości w zabytkach z listy UNESCO. Na tych uroczystościach zostaje ogłaszany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego konkurs „Zabytek Zadbany”. Celem konkursu jest przede wszystkim popularyzowanie ochrony i zadbania o zabytki i rozpowszechnianie o nich wiedzy wśród społeczeństwa.

Dzień Pacjenta w Śpiączce

Dzień Pacjenta w Śpiączce obchodzony jest głównie dzięki fundacji Ewy Błaszczyk „Akogo?”. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 2012 roku, do którego zwróciła się Ewa Błaszczyk. Powstanie tego święta przyczynia się do zrozumienia społeczeństwa do problemów pacjentów, którzy są w stanie śpiączki, a także do wymyślania przyszłościowych sposobów, które mają na celu wybudzanie ze śpiączki w każdym momencie.

Śpiączka jest stanem nieświadomości, który może się stale przedłużać. Dana osoba, która jest w śpiączce, nie może zostać wybudzona, wykazuje brak czuwania, nie mogą świadomie czuć, mówić, poruszać się i nie reagują na wszystkie bodźce wychodzące z organizmu lub środowiska zewnętrznego.

Reklama