6. czerwca – Dziś obchodzimy Dzień Jojo i Święto Wojsk Chemicznych

0
Jojo jest zabawką, która stanowi rozrywkę dla dzieci, ale również też dla profesjonalistów wykonujących różne skomplikowane triki i sztuczki. (fot. valdazf Pixabay)
Reklama

6. czerwca – Dziś w kalendarzu przypada Dzień Jojo oraz Święto Wojsk Chemicznych. Słońce dziś wzeszło o godzinie 4:37, a zaszło 20:58. Imieniny obchodzą m.in. Dominika, Norbert oraz Filip, Klaudiusz, Paulina, Wawrzyniec, Artemiusz, Gerarda, Kandyda, Laurenty, Norberta.

Dzień Jojo

Jojo – zabawka, która jest popularna na całym świecie obchodzi również swoje święto, przypadające na 6 czerwca. Data święta sama w sobie jest nieprzypadkowa, ponieważ 6 czerwca to urodziny Donalda Duncana Sr, który w 1930 roku spopularyzował tę zabawkę w Stanach Zjednoczonych.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Zabawka, która składa się tylko z ciężarka i sznurka zadziwia swoją prostotą. Ruchy opadające, spowodowane ruchem obrotowym, zachowanie pędu i powrót na górę nawijając sznurek. Niby prosta rzecz, rozrywka dla wielu dzieci lecz nie tylko. Jojo jest również rozrywką dla profesjonalistów czyli ludzi, którzy potrafią zrobić za pomocą jojo niestworzone triki i sztuczki, a także biorą udział w zawodach w wykonywaniu ich.

Kreatywność osób bawiących się jojo nie zna granic, a autorskie sztuczki ciężko jest wytłumaczyć logicznie. Zabawa, już ta bardziej dla profesjonalistów, dzieli się na kilka stylów „jojowania”, a mają one nazwy od 1A do 5A. Podczas tego święta samemu możemy spróbować wykonać jakieś kombinacje, chociażby się nawet po prostu pobawić zabawką i wrócić do czasów dzieciństwa.

Święto Wojsk Chemicznych

Wojska Chemiczne są jednymi ze służb, które również obchodzą w Polsce swoje święto, które przypada na 6 czerwca. Do głównych zadań wojsk chemicznych należą działania w zakresie broni masowego rażenia, środków chemicznych, zasłon dymnych czy zabiegów sanitarnych. Zadania Wojsk Chemicznych są wykonywanie głównie w czasach wojny, ale również sytuacjach kryzysowych m.in. w kryzysach naturalnych.

W trakcie I wojny światowej zaczęły się pojawiać gazy bojowe oraz zrozumiano jakie zagrożenie mogą one stanowić. W 1922 roku zaczynały powstawać pierwsze pododdziały chemiczne, a w kolejnych latach znaczenie tych służb stale rosło, a było to spowodowane coraz większym zagrożeniem broni masowego rażenia.

Ochrona przed zagrożeniami chemicznymi jest teraz jednym z głównych zadań tych służb. Działania z chemikaliami i różnymi skażeniami również są zadaniami na porządku dziennym, a także pomoc w przypadku katastrof, dezynfekcji budynków czy usuwaniu toksyn. Zadań Wojsk Chemicznych jest o wiele więcej, a zalicza się do nich również pomoc OPBMR (Obronie Przed Bronią Masowego Rażenia) w ramach Sił Odpowiedzi NATO. W dniu obchodów święta wojskowych chemików nagradzani są również zasłużeni żołnierze.

Reklama