14. lipca. Dziś obchodzimy m.in. Światowy Dzień Szympansa i Dzień Rekina

0
Obraz suju-foto z Pixabay
Reklama

Kartka z kalendarza – 14. lipca – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 4:29, a zajdzie o 20:54. Imieniny obchodzą m.in.: Kamil, Marcel, Stella, Angelika, Damian, Donald, Franciszek, Izabela, Marcelina, Włodzimierz i Kosma. Na 14. lipca przypadają takie święta jak m.in. Dzień Rekina oraz Światowy Dzień Szympansa.

Światowy Dzień Szympansa

Dziś swoje święto obchodzi nasz bliski krewniak, którego z człowiekiem łączy aż 98% genów, czyli szympans. Zwierzęta te są niezwykle inteligentne, a dodatkowo mają także spore umiejętności manualne – potrafią np. używać narzędzi, by zdobywać pokarm.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Podobnie jak ludzie, szympansy w swoim naturalnym środowisku żyją w grupach na kształt rodzin, tj. w wielopokoleniowych grupach, w których żyje wielu samców i samic. Zazwyczaj też, pozostają w tej grupie, w której przyszły na świat. Co ciekawe, szympansy potrafią tworzyć swojego rodzaju pakty i układy, które pomagają dojść danemu osobnikowi do władzy w grupie…

Dzisiejsze święto, to niejako apel o to, by ludzie zaczęli działać, póki jeszcze jest czas. Okazuje się bowiem, że w ciągu ostatniego ćwierćwiecza, liczebność tych zwierząt spadła o 60% i obecnie na wolności żyje około 300 tysięcy szympansów. W związku z tym, szympansy trafiły na czerwoną listę zwierząt zagrożonych wyginięciem.

Niestety, największym zagrożeniem dla nich jest człowiek, który poprzez swoją działalność niszczy ich siedliska, a także niestety – przekazuje także swoje choroby, które dziesiątkują liczebność tych zwierząt. Dziś koniecznie warto przyjrzeć się problemom tych zwierząt – wszak to nasi kuzyni, o których mamy obowiązek zadbać.

Dzień Rekina

Dla jednych są postrachem, dla innych niezwykle interesującym gatunkiem. Dumni przedstawiciele świata mórz i oceanów – rekiny – dziś także obchodzą swoje święto.

Media – zwłaszcza w sezonie letnim – obiegają informacje o turystach zaatakowanych przez rekiny. Takie przekazy oczywiście mrożą krew w żyłach i powodują strach. Uczą także ostrożności. Dziś – w Dniu Rekina – warto jednak podkreślić, że spośród 400 gatunków rekinów, tylko kilka jest niebezpiecznych i na te zdecydowanie musimy uważać wypoczywając w tropikalnych krajach. Zatrważające są także inne statystyki, które pokazują, że rekiny zabijają około 6 osób na 10 lat, natomiast ludzie zabijają około 100 milionów rekinów rocznie…

Zgodnie z klasyfikacją, rekiny należą do gatunku ryb chrzęstnoszkieletowych. Charakteryzują się opływowym, wrzecionowatym tułowiem, heterocerkalną płetwą ogonową, 5–7 otworami skrzelowymi umiejscowionymi tuż za głową. Żyją w wodach słonych. Zasiedlają morza tropikalne i subtropikalne, nieliczne także wody arktyczne (rekin polarny), wiele wnika do wód śródlądowych.

Osiągają długość od 0,15 m do 20 m, a masę ciała nawet do 12 ton. Najgroźniejsze gatunki, np. żarłacz biały czy tygrysi mają ostre i spiczaste zęby, ułożone w szeregi, stopniowo zużywane i zastępowane nowymi. Co ciekawe, rekiny nie mają pęcherza pławnego i gdyby przestały pływać, opadłyby na dno…

Reklama