15 marca. Dziś obchodzimy Dzień Walki z Chrapaniem

0
Obraz Clker-Free-Vector-Images z Pixabay
Reklama

Kartka z kalendarza – 15 marca – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 5:47, a zajdzie o 17:41. Imieniny obchodzą m.in. Gościmir, Longina, Ludwika, Placyd, Zachary, Luiza, Matrona, Heloiza i Klemens. Na 15 marca przypada Światowy Dzień Praw Konsumenta i Dzień Walki z Chrapaniem.


Dzień Walki z Chrapaniem

Każdy chyba miał okazję spać w jednym pokoju, łóżku, hotelu, czy na biwaku z kimś kto w czasie snu chrapie. Dźwięk chrapania potrafi obudzić i postawić na nogi, a nocą jest szczególnie uporczywy. To problem dość wstydliwy i wiele osób nie wie jak sobie z nim poradzić. Dziś obchodzimy Dzień Walki z Chrapaniem.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Dane statystyczne jasno pokazują, że chrapanie to przypadłość wielu Polaków i problem dość powszechny. Blisko 10 milionów naszych rodaków chrapie w trakcie snu. Generalnie chrapanie związane jest z zaburzeniami oddechu w trakcie snu. Wśród najczęstszych przyczyn chrapania wymienia się m.in.: wiotkość i wydłużenie podniebienia miękkiego, polipy nosa, skrzywienie przegrody nosowej, obrzęk lub przerost małżowin nosowych, a także przerost języka. Chrapaniu sprzyja także otyłość, spożywanie alkoholu i palenie papierosów.

Jednej, skutecznej metody, która pomogłaby pomóc chrapiącym nie ma. Specjaliści podkreślają, że pomóc mogą: rzucenie palenia, wysypianie się, rezygnacja z picia alkoholu przed snem, spanie na boku, leczenie alergii, zbadanie przegrody nosowej i jeśli trzeba – leczenie, zrzucenie zbędnych kilogramów, a także podniesienie oparcia łóżka.

Światowy Dzień Praw Konsumenta

Każdy z nas jest konsumentem i choć to słowo może wydawać się niejasne, oznacza po prostu tę osobę, która dokonuje zakupu, transakcji, konsumpcji. Wszyscy konsumenci w Polsce i w wielu krajach świata są chronieni, tj. mają swoje prawa, których światowy dzień dziś obchodzimy.

Obchody tego dnia po raz pierwszy obchody odbyły się w 1983 roku w rocznicę przemówienia prezydenta Johna F. Kennedy’ego, wygłoszonego w roku 1962 w Kongresie Stanów Zjednoczonych. Dotyczyło ono projektu ustawy o ochronie praw konsumenta. Wówczas prezydent USA sformułował cztery podstawowe prawa konsumentów: do informacji, do wyboru, do bezpieczeństwa, do reprezentacji. Z jego ust padło też stwierdzenie: „Konsumenci to my wszyscy” – co do dziś jest bardzo aktualne.

W Polsce Światowy Dzień Konsumenta obchodzony jest oficjalnie od roku 2000. Do obchodów włącza się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i organizacje pozarządowe. Dzisiejsze święto jest dobrą okazją do tego, by zapoznać się z prawami, które nam – jako kupującym przysługują.

Reklama