16 marca. Dziś obchodzimy Dzień Pandy

0
fot. freeimages.com / Thad Zajdowicz
Reklama

Kartka z kalendarza – 16 marca – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 5:45, a zajdzie o 17:43. Imieniny obchodzą m.in. Julian, Karol, Patrycjusz, Patryk, Izabela, Hilary, Gabriel, Antoni, Agapit, Abraham, Cyriak i Natalis. Na 16. marca przypada Dzień Pandy.


Dzień Pandy

Jedne z najbardziej charakterystycznych i zarazem najbardziej lubianych zwierząt na świecie, dziś obchodzą swoje święto. To pandy – sympatyczne, uwielbiające sen i jedzenie, w tym głównie bambus. Pandy jeszcze w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych uznawano za gatunek skrajnie zagrożony wyginięciem, dziś ich populacja jest stabilna i sukcesywnie udaje się ją powiększać.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Zwierzęta te określane są także jako niedźwiedzie bambusowe i to właśnie do grupy niedźwiedziowatych należą. O zachowanie ich populacji i odbudowę liczebności w dużej mierze walczy przede wszystkim WWF, który nawet za swoje logo przyjął wizerunek pandy.

Szacuje się, że na wolności obecnie żyje około 1860 pand – przy mniej niż 1000 osobników w 1970 roku. Zwierzęta te, żyją głównie w lasach bambusowych – na wysokości do 4100 m n.p.m. Mierzą około 150 cm wzrostu i mogą ważyć nawet 150 kg! Żyją około 20 lat, przy czym najstarsza panda, która żyła pod opieką człowieka zmarła w wieku 37 lat. Pandy to także miłośniczki jedzenia – jedna potrafi spożyć nawet 14 kilogramów jedzenia dziennie.

Gatunek ten, choć nie jest już zagrożony wyginięciem, to wciąż jest pod ochroną i obserwacją Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody. Niestety wiele z tych zwierząt wciąż pada ofiarą kłusowników. Dodatkowo, ich liczba – mimo że udało się ją praktycznie podwoić w ostatnich latach – to wciąż jest zbyt niska i nie można zachować odpowiedniej różnorodności genetycznej.

Dziś – w dniu pandy – odwiedźmy te sympatyczne zwierzęta w ZOO lub wesprzyjmy sprawdzoną organizację, która walczy o zachowanie tego gatunku. Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie internetowej WWF.

Reklama