18 marca. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Recyklingu

0
Reklama

Kartka z kalendarza – 18 marca – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 5:40, a zajdzie o 17:47. Imieniny obchodzą m.in. Narcyz, Boguchwał, Cyryl, Trofim, Krystian, Feliks, Edward, Marta i Celestyna. Na 18 marca przypadają takie święta jak Europejski Dzień Mózgu i Światowy Dzień Recyklingu.


Światowy Dzień Recyklingu

Recykling to jedna z metod ochrony środowiska naturalnego. Jej celem jest ograniczenie zużycia surowców naturalnych oraz zmniejszenie ilości odpadów. Recykling obejmuje odzyskiwanie surowców z produktów odpadowych i wykorzystywanie ich do produkcji nowych, poszukiwanych towarów. Materiały, które nadają się do ponownego wykorzystania, bywają opatrzone kodem recyklingu. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Recyklingu.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Pierwszym i najważniejszym etapem recyklingu jest selektywna zbiórka odpadów w miejscu ich wytworzenia. Na przykład w domu – pamiętajmy, by odpowiednio grupować nasze odpady, tak, by jak najwięcej z nich można było odzyskać i przywrócić do użytku.

Dzisiejsze święto po raz pierwszy obchodzone było 18 marca 2018 roku. Ideą pomysłodawców tego dnia było edukowanie ludzi w zakresie recyklingu, także promowaniu oszczędzania podstawowych zasobów – wody, powietrza, ropy, gazu ziemnego, minerałów i węgla oraz prezentowania jak wiele można odzyskać dzięki odpowiedniemu procesowi recyklingu.

Dziś warto zweryfikować naszą wiedzę na temat recyklingu. Sprawdźcie także, czy odpowiednio segregujecie odpady. Dzięki małym działaniom możemy zdziałać wiele.

Europejski Dzień Mózgu

Centrum dowodzenia organizmu człowieka, czyli mózg dziś obchodzi swoje święto. Właściwie to Europejski Dzień Mózgu, który został uchwalony w 1998 roku i jego głównym celem jest popularyzacja wiedzy na temat tego organu, a także profilaktyki układu nerwowego i wszelkich działań mających wspomóc prawidłowe funkcjonowanie mózgu.

Zwłaszcza dziś trzeba zdać sobie sprawę jak wiele procesów zachodzi w mózgu. To kluczowy organ, który steruje pracą wielu innych narządów naszego ciała. Dzięki niemu słyszymy, widzimy, gromadzimy informacje, przetwarzamy bodźce, czujemy, itd. Każda z półkul mózgu odpowiada za inne procesy. Dzięki lewej – potrafimy mówić, czytamy, piszemy, potrafimy też logicznie myśleć. Dzięki prawej zaś jesteśmy kreatywni, mamy konkretne zdolności i talenty, itd. Co warto zauważyć – nawet gdy śpimy – mózg – nasz naturalny procesor, stale pracuje

Dzisiejsze święto ma także promować właściwe postawy, które mogą pomóc mózgowi. Pamiętajmy, że dla prawidłowej pracy mózgu bardzo ważna jest m.in. dieta – bogata w warzywa, owoce, kasze, orzechy, a także składniki odżywcze takie jak: kwasy omega-3, witaminy z grupy B, D, C, A, E, a także minerały – w tym potas, żelazo, magnez. Ważne jest także odpowiednie nawodnienie organizmu.

Mózgowi szkodzą także m.in.: palenie papierosów, dieta bogata w cukier, alkohol, przejadanie się, fast foody, nieleczona cukrzyca, nadwaga i nadciśnienie.

Aby mózg prawidłowo pracował powinniśmy także regularnie uprawiać aktywność fizyczną, a także solidnie wysypiać się i relaksować. Pamiętajmy o tym na co dzień!

Reklama