15 kwietnia. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Sztuki oraz Międzynarodowy Dzień Kombatanta

0
fot. archiwum
Reklama

Kartka z kalendarza – 15 kwietnia – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 5:36, a zajdzie o 19:35. Imieniny obchodzą m.in.: Piotr, Maro, Modest, Anastazja, Sylwester, Olimpia, Abel, Tytus, Wszegniew i Potencjana. Na 15 kwietnia przypadają także takie święta jak m.in. Światowy Dzień Sztuki i Międzynarodowy Dzień Kombatanta.


Światowy Dzień Sztuki

Na całym świecie obchodzony jest dzień sztuki. To dobry moment na to, by oddać hołd wszystkim twórcom, artystom, osobom pracującym w obszarze sztuki – różnych dziedzin. Data święta jest nieprzypadkowa, bowiem wybrano ją na podstawie daty urodzin jednego najwybitniejszych twórców historii, sztuki, wielu innych dziedzin, tj. Leonarda Da Vinci.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Warto zaznajomić się z dziełami wybitnego twórcy i geniuszem Da Vinci. Uznawany jest on za symbol tworzenia i człowieka renesansu, który odnosił sukcesy w wielu dziedzinach. Święto to ma za zadanie zwrócić uwagę społeczeństwa na rolę sztuki w życiu nas wszystkich. Zachęcamy, by to właśnie dziś oddać się pasji tworzenia, szukać inspiracji i poczuć się jak prawdziwy artysta.

Międzynarodowy Dzień Kombatanta

Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Kombatanta. To święto, które ma na celu upamiętnienie wszystkich żołnierzy, osób cywilnych, którzy walczyli o wolność i niepodległość swoich państw. To także dobry moment na to, by wspomnieć i oddać hołd tym, którzy broniąc swojej ojczyzny stracili życie. Ludziom tym należą się słowa najwyższego uznania za odwagę, za wolę walki o niepodległość, za to, że ich postawa i życie są godne naśladowania, a oni sami wykazali się niezwykłą odwagą.

Dodajmy, że słowo kombatant pochodzi z języka francuskiego i w dosłownym tłumaczeniu oznacza „towarzysza broni”. W Polsce za kombatantów uznaje się wszystkie osoby, które walczyły w II wojnie światowej, powstaniach narodowych, a także tych, którzy pomagali Żydom, udzielali im schronienia oraz prowadzili nauczanie w czasie okupacji.

Reklama