25 maja. Dziś obchodzimy m.in. Dzień Piwowara

0
fot. Fotolia
Reklama

Kartka z kalendarza – 25 maja – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 4:25, a zajdzie o 20:40. Imieniny obchodzą m.in.: Dionizy, Zenobiusz, Grzegorz, Mariusz, Magda, Borzysław, Imisław i Leon. Na 25 maja przypadają takie święta jak: Dzień Piwowara i Dzień Wyzwolenia Afryki.


Dzień Piwowara

Fanów złocistego trunku od wieków nie ubywa – wręcz przeciwnie. Dane pokazują, że piwo staje się z roku na rok coraz popularniejsze, a sprzyja temu fakt chociażby coraz szerszego wyboru – w tym piw smakowych, bezalkoholowych, itd. Nie byłoby tego napitku, gdyby nie piwowarzy, którzy z pasją przygotowują lubiany – zwłaszcza latem napój. Dziś obchodzimy Dzień Piwowara.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Zgodnie z definicją, piwowar to rzemieślnik zajmujący się warzeniem piwa; szerzej osoba pracująca w przemyśle piwowarskim (browarnictwie – przemyśle spożywczym zajmującym się warzeniem piwa i jego dystrybucją na rynek).

Jak mówią dane, historia zawodu piwowara sięga średniowiecza, tj. w czasie, gdy notowano rozwój miast – a w nich rozwój także rzemiosła piwnego. W tamtych czasach obowiązywało nawet dość restrykcyjne prawo, które regulowało zasady warzenia i obowiązki piwowarów. Na zachodzie Europy, tj. np. w Belgii lub Anglii, powstawały także pierwsze cechy piwowarów, które regulowały dostęp do zawodu i zasady szkolenia i otrzymywania tytułu mistrzowskiego.

Dziś, w browarach osoba odpowiedzialna za produkcję piwa nosi tytuł głównego piwowara. Główny piwowar sprawuje nadzór nad całym procesem technologicznym produkcji piwa od warzenia przez fermentację do filtracji. To właśnie piwowarzy sprawdzają i czuwają nad smakiem, jakością i barwą napoju.

Piwowarami dziś określa się także tych rzemieślników, którzy produkują piwo na mniejszą skalę, w mniejszych ilościach – na potrzeby własne lub na rynek lokalny. Wszystkim składamy najlepsze życzenia – oby uwarzone napoje, ku uciesze ich samych i konsumentów – były najsmaczniejsze!

Dzień Wyzwolenia Afryki

Dziś obchodzimy Dzień Wyzwolenia Afryki. To doroczne święto obchodzone od roku 1968, 25 maja, z inicjatywy Organizacji Jedności Afrykańskiej (od 2002 Unia Afrykańska).

Idea powołania święta powstała dziesięć lat wcześniej (w 1958 r.) w Ghanie, gdzie odbyła się pierwsza Konferencja Niepodległych Krajów Afryki. Uczestniczyli w niej przedstawiciele takich krajów jak: Etiopia, Ghana, Liberia, Libia, Maroko, Sudan, Tunezja, Zjednoczona Republika Arabska (wówczas – Egipt i Syria), przedstawiciele Frontu Wyzwolenia Narodowego (algierskiego), a także Związku Ludów Kamerunu. Dodajmy, że była to pierwsza panafrykańska konferencja, która odbyła się na kontynencie afrykańskim.

To właśnie w trakcie tego spotkania, ustalono, że trzeba powołać Dzień Wolności Afryki, który miał podkreślać postępujący ruch wyzwoleńczy, a także chęć ludów Afryki do uwolnienia się od obcej dominacji i eksploatacji. W 1963 roku powołano Organizację Jedności Afrykańskiej. W tym też roku odbyło się spotkanie, w trakcie którego zmieniono nazwę święta na Dzień Wyzwolenia Afryki.

Święto to ma podkreślać niezależność i promować wolność wszystkich ludów i państw tamtego kontynentu. W tym samym dniu obchodzony jest Dzień Afryki.

Reklama