31 maja. Dziś obchodzimy Dzień Bociana

0
fot. Mąkoszyce
Reklama

Kartka z kalendarza – 31 maja – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 4:19, a zajdzie o 20:47. Imieniny obchodzą m.in.: Marietta, Noe, Aniela, Kamila, Witalis, Sylwiusz, Petronela i Feliks. Na 31 maja przypadają takie święta jak m.in. Dzień Bociana Białego oraz Światowy Dzień bez Tytoniu.


Dzień Bociana Białego

Jeden z symboli naszego kraju. Ptak uwielbiany i co roku wyczekiwany. Zwiastuje nadejście wiosny, jest też symbolem nadziei, płodności. Bocian – bo o nim mowa, dziś obchodzi swoje święto.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Święto Bociana Białego zostało ustanowione przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura” w 2003 roku. W tym dniu organizowane spotkania, przedstawienia, festyny, wycieczki promują prawidłową ochronę bocianów oraz zwracają uwagę społeczeństwa na zagrożenia, jakie mogą czekać te zwierzęta.

Bociany mają ogromne znaczenie w polskim krajobrazie i kulturze. W samej Polsce mieszka prawie 20% światowej populacji bociana białego, lecz według ekspertów oraz szacunków, z roku na rok ta liczba się niestety zmniejsza. Każda zmiana w naturalnym środowisku, ingerencje człowieka i różne działania przyczyniające się do zmian w środowisku przyczyniają się do zmian w życiu bocianów.

Ptaki te znajdują się pod ochroną, ze względu na zmniejszającą się ich liczbę. Bocian biały jest gatunkiem chronionym na mocy Ustawy o Ochronie Przyrody, Konwencji Bońskej, Berneńskiej, Ramsarskiej oraz Dyrektywy Ptasiej Unii Europejskiej. Gatunek tych ptaków stanowi gatunek wskaźnikowy, ze względu na współzależność między ich liczebnością a stanem środowiska naturalnego, na którym występują.

Światowy Dzień bez Tytoniu

Światowy Dzień bez Tytoniu został zainicjowany i ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1988 roku. Coroczne obchody tego święta mają na celu zwrócenie uwagi na skutki zdrowotne, ekonomiczne oraz społeczne palenia papierosów, a także propagowanie podjęcia się walki z epidemią palenia tytoniu. Święto jest bardzo dobrą okazją do tego, aby społeczeństwo się zastanowiło jak można poprawić swoje zdrowie oraz poznać negatywne skutki palenia.

Światowy Dzień bez Tytoniu każdego roku propaguje konkretne hasło, które jest związane z tytoniem. Z roku na rok obowiązuje inne hasło przewodnie, a ma ono na celu stworzyć jednolite globalne przesłanie i lepsze trafienie do odbiorców. Temat Światowego Dnia bez Tytoniu jest stale centralnym elementem agendy WHO, która nadzoruje nad wszystkim, co jest związane z walką z tytoniem i uświadamianiem o tym ludzi.

Wiele różnych, mniejszych i większych, organizacji na całym świecie bierze udział w obchodach tego święta. W tym celu odbywają się konferencje, debaty, kampanie reklamowe, festyny, programy edukacyjne poruszające tematy antynikotynowe, aby przybliżyć ludziom opłakane skutki, które niesie za sobą tytoń.

Reklama