24 czerwca. Dziś obchodzimy m.in. Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę i Dzień Przytulania

0
Obraz Sasin Tipchai / Pixabay

Kartka z kalendarza – 24 czerwca – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 4:13, a zajdzie o 21:03. Imieniny obchodzą m.in.: Jan, Emilia, Danuta, Romualda, Wilhelm, Janina i Longin. Na 24 czerwca przypadają takie święta jak Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę i Dzień Przytulania.


Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę

Dziś obchodzony jest także Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę. Choroba ta jest niezwykle podstępna – często przebiega bezobjawowo w pierwszym okresie. Choroba dotyka najczęściej seniorów (zwłaszcza kobiety).

Jak donoszą badania – większość pacjentów jest diagnozowana w momencie, gdy np. złamie nadgarstek. Wówczas dopiero podejmowane jest leczenie. W przypadku osteoporozy jednak najważniejsze jest jej jak najwcześniejsze wykrycie. Wtedy leczenie będzie bardziej efektywne i może zaoszczędzić chorym wielu nieprzyjemnych i bolesnych doświadczeń.

Osteoporozę charakteryzuje postępujący ubytek masy kostnej, osłabienie struktury kości, a także zwiększona podatność na złamania. Dzień Chorych na Osteoporozę obchodzony jest na całym świecie i w trakcie jego trwania promuje się cykliczne wykonywanie badań – w tym badań densytometrycznych polegających na pomiarze gęstości mineralnej tkanki kostnej.

Pamiętajmy, że profilaktyka jest najważniejsza – podobnie jak regularne wykonywanie badań – do czego wszystkich zachęcamy.

Dzień Przytulania

To święto znane na całym świecie – określane mianem „Free Hugs Day”. To okazja do niezwykle przyjemnego świętowania i przytulania! Jest zdecydowanie jednym z ulubionych, nietypowych świąt dla tych, którzy lubią bliskość z drugim człowiekiem.

Tej bliskości – w czasach, miejmy nadzieję na dobre zakończonej, pandemii – było zdecydowanie mniej, bo zewsząd krzyczały zalecenia o zachowaniu dystansu. Dziś choć na chwilę można o nim zapomnieć i mocno przytulić ukochane osoby.

Pamiętajmy, że przytulanie jest bardzo dobre dla naszego organizmu – wyzwala endorfiny, przez co czujemy się szczęśliwsi. To wyraz sympatii, miłości, chęci podarowania odrobiny ciepła i uwagi dla drugiej osoby. Co ciekawe święto obchodzone jest także w styczniu – co jest tylko potwierdzeniem, że nigdy za dużo przytulania!