30 czerwca. Dziś obchodzimy m.in. Dzień Motyla Kapustnika oraz Dzień Asteroid

0
Bielinek kapustnik (samica) - źródło: wikipedia.org
Reklama
Reklama

Kartka z kalendarza – 30 czerwca – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 4:16, a zajdzie o 21:02. Imieniny obchodzą m.in.: Bazyli, Jan, Leon, Milena, Władysław, Emilia, Władysława, Trofim i Lucyna. Na 30 czerwca przypadają takie święta jak: Dzień Motyla Kapustnika i Dzień Asteroid.


Dzień Motyla Kapustnika

Przez rolników uznany za szkodnika – często bowiem niszczy liście młodych roślin. Bielinek Kapustnik – bo o nim mowa, to motyl, który niegdyś widywany był bardzo powszechnie, dziś jego populacja maleje. Powodem jest coraz powszechniejsze stosowanie chemicznych substancji w rolnictwie.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Reklama

Chyba każdy widział choć raz tego motyla – ma białe, charakterystyczne skrzydła, a na ich skrajach ciemne plamy. Występuje w ogrodach, sadach, lasach, a także w górskich dolinach. Jego gąsienice z kolei najczęściej spotykane są na roślinach takich jak: kapusta, rzodkiew, kalafior, jarmuż, brokuł, rzepak.

Święto Motyla Kapustnika zostało ustanowione po to, by pokazać, że jest to niezwykłe stworzenie i choć dla rolników jest szkodnikiem, to wciąż jest elementem pięknej i niesamowitej zarazem układanki Matki Natury. Motyle te nie są chronione i nie uznano ich za gatunek zagrożony wyginięciem, ale choćby ze względu na ich uroczy wygląd i to jak pięknie dopełniają krajobraz warto zwłaszcza dziś pomyśleć o nich i działać by przetrwały dla następnych pokoleń.

Dzień Asteroid

Dzień asteroid a właściwie Międzynarodowy Dzień Planetoid obchodzony jest w rocznicę katastrofy tunguskiej z 30 czerwca 1908 roku. To najbardziej dotkliwe zderzenie Ziemi z obiektem kosmicznym w najnowszej historii. W związku z powyższym, Zgromadzenie ONZ postanowiło, że dzień ten świętowany będzie właśnie 30. czerwca na całym świecie.

Zwykle tego dnia organizowane są różnego rodzaju wykłady, akcje, eventy popularnonaukowe, w trakcie których można pogłębiać swoją wiedzę na temat asteroid, a także zagrożeń jakie mogą nieść dla świata i ludzkości.

Pomysłodawcą tego święta byli m.in. Grigorij Richters (filmowiec), Rusty Schweickart (astronauta Apollo 9), a także Brian May (gitarzysta zespołu Queen, a z wykształcenia doktor astrofizyki).

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama