Dziś obchodzimy Dzień Przewodników i Ratowników Górskich oraz Światowy Dzień Lwa

0
fot. gopr.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kartka z kalendarza – 10. sierpnia – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 5:10, a zajdzie o 20:11. Imieniny obchodzą m.in.: Wawrzyniec, Amadeusz, Borys, Asteria, Bogdan, Bożydar i Hugo. Na 10. sierpnia przypadają takie święta jak Dzień Przewodników i Ratowników Górskich oraz Światowy Dzień Lwa.


Dzień Przewodników i Ratowników Górskich

Na co dzień bezpiecznie przeprowadzają turystów przez góry i ratują tych, którzy wpadli w tarapaty, a dziś obchodzą swoje święto – na 10 sierpnia przypada Dzień przewodników i ratowników górskich, które przypada w dniu imienin ich patrona, tj. św. Wawrzyńca. Dlatego dziś szczególnie warto pamiętać o wszystkich tych, którzy w pocie czoła strzegą bezpieczeństwa i ratują turystów z opresji, często nawet narażając własne zdrowie i życie.

Data święta jest dość niefortunna, bo właśnie sierpień jest jednym z tych miesięcy, kiedy ratownicy i przewodnicy górscy mają najwięcej pracy – z uwagi na wzmożony ruch turystyczny. Nie mogą też hucznie świętować. Pamiętajmy jednak o ich pracy i służbie dla turystów, którą wykonują i pełnią przez cały rok. Narażają także swoje życie i zdrowie, ale dzięki nim uczymy się wiele o górach i o bezpieczeństwie w trakcie podróży. Przekazują także wiedzę o tym jak ratować i dbać o naturalne środowisko. Dziś wszystkim przewodnikom i ratownikom górskim należy podziękować za ich odwagę, pracę, wytrwałość i determinację.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Reklama

Światowy Dzień Lwa

Król zwierząt, olbrzymi kot, majestatyczne zwierzę, które jest piękne i niebezpieczne zarazem dziś obchodzi swoje święto. Lwy, jako jedyne koty, łączą się w stada, a dzięki temu wspólnie polują i chowają młode. Potrafią się także nieźle bronić przed zagrożeniami. Niestety z jednym z nich trudno jest im sobie poradzić. Mowa o człowieku i jego działalności, przez które populacja tych zwierząt stale się zmniejsza. Występują w Afryce i Indiach. Szacuje się, że na czarnym lądzie było ich kiedyś ponad 2 miliony – dziś jest ich jedynie 20 tysięcy. Przede wszystkim szkodzi mu kłusownictwo i spadająca liczba antylop, którymi lwy się żywią. Lwy są także bestialsko mordowane, bo stanowią zagrożenie dla ludności zamieszkującej tereny ich występowania.

Dziś w Światowym Dniu Lwa warto się zastanowić jak można pomóc tym zwierzętom – tak żeby nie wymarły. Jednym sposobem jest powiększanie wiedzy i podejmowanie świadomych decyzji. Wspierani instytucji działających na rzecz lwów również jest dobrym sposobem. Wybierając egzotyczne kierunki jako cel naszej podróży warto także sprawdzić, czy firmy je organizujące wspierają lokalne organizacje charytatywne. Wciąż można odbudować i uchronić populację lwów, a wiele zależy od nas – jako przedstawicieli gatunku ludzkiego.

Reklama