Policjanci podsumowali działania w trakcie wakacji

0

26 pijanych kierowców, 12 wypadków drogowych, 13 osób rannych. Tak w liczbach wyglądają statystyki drogowe podczas wakacji w powiecie brzeskim. Co ważne, nie odnotowano żadnego przypadku utonięcia. W ramach prowadzonych akcji, funkcjonariusze skontrolowali 40 autokarów na zgłoszenie rodziców lub opiekunów wycieczek. Dla mundurowych to także był czas na działania edukacyjne.


– Wszystko kiedyś się kończy. Dziś nadszedł czas podsumowania i pożegnania się z wakacjami. Policjanci przez całe lato dbali o bezpieczeństwo na naszych drogach. Pilnowali też porządku podczas wielu imprez. Zadbaliśmy również o to, aby dzieci jak najwięcej się dowiedziały o bezpieczeństwie. Wykorzystywaliśmy każdą okazję, by w ramach akcji ,,Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą” spotkać się z najmłodszymi – informuje mł. asp. Patrycja Kaszuba, oficer prasowy KPP w Brzegu.

– Wakacje to czas wyjazdów i zdecydowanie większej ilości autokarów poruszających się po drogach naszego powiatu. Każdy organizator wycieczki, opiekun, bądź rodzic mógł zgłosić kontrolę autobusu. Wtedy policjanci w umówionym wcześniej miejscu sprawdzali stan techniczny pojazdu, zgodność dokumentów oraz trzeźwość kierowcy. W całym powiecie sprawdziliśmy 40 autokarów – dodaje policjantka.

Funkcjonariusze drogówki przez letni okres przeprowadzili blisko 4 000 badań na zawartość alkoholu w organizmie. Z tej liczby 26 kierowców zdecydowało się na jazdę pod wpływem alkoholu. Odnotowano 12 wypadków drogowych, w których rannych zostało 13 osób. Niestety, jedna osoba poniosła śmierć na drodze.

– Głównymi przyczynami tragicznych zdarzeń na drogach są: nadmierna prędkość, nie udzielenie pierwszeństwa przejazdu, czy niedostosowanie prędkość do warunków drogowych. Także panujące tego lata wysokie temperatury miały znaczący wpływ na nasz organizm i mogły powodować wydłużenie czasu reakcji, złe samopoczucie, utrudnioną koncentrację, czy zaburzenia wzroku – wylicza Patrycja Kaszuba.

Policjantka podkreśla, że od początku wakacji w powiecie brzeskim nie odnotowano ani jednego przypadku utonięcia związanego z letnim wypoczynkiem.

– Wszyscy wykazali się rozsądkiem i wyobraźnią. Nikt nie zapomniał o bezpieczeństwie nad wodą. W ramach działań profilaktycznych ,,Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą” spotykaliśmy się z dziećmi. Odwiedzaliśmy je na półkoloniach i rozmawialiśmy z nimi na festynach. Wszystko po to, by potrafiły zadbać o własne bezpieczeństwo, wyczuć zagrożenie i sprawnie sobie z nim poradzić. Teraz czas pożegnać wakacje i z uśmiechem na twarzy przywitać rok szkolny – podsumowuje oficer prasowy KPP w Brzegu.