Policjanci rozpoczęli wspólne patrole z WOPR-owcami

0

Lato nad wodą jest przyjemne, ale może być także niebezpieczne. Szczególnie, kiedy planujemy spędzanie czasu nad nieprzewidywalną rzeką. Dlatego też, w ramach ogólnopolskiej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, policjanci z brzeskiej komendy wspólnie z ratownikami wodnymi będą prowadzić patrole na Odrze.


– Od wielu lat współpracujemy z powiatowym oddziałem WOPR. Kiedy sezon się rozpoczyna, funkcjonariusze razem z ratownikami pełnią patrole na rzece. Te wspólne inicjatywy i współpraca między służbami wpływają przede wszystkim na poprawę bezpieczeństwa – mówi mł. asp. Patrycja Kaszuba, oficer prasowy KPP w Brzegu.

Takie działania są również doskonałą okazją dla mundurowych do doskonalenia umiejętności z zakresu ratowania zdrowia i życia ludzkiego. Każdego roku nie brakuje przypadków, gdy policjanci otrzymują zgłoszenie, że ktoś znalazł się w wodzie. Czasami są pierwsi na miejscu zdarzenia, przed przyjazdem strażaków i ratowników wyposażonych w odpowiedni sprzęt. W takich przypadkach wiedza i umiejętności są na wagę życia.

– Ratownicy z WOPR-u profesjonalnie podchodzą do współpracy. Służą nieocenioną wiedzą na temat specyfiki działań ratunkowych i poszukiwawczych na wodzie. Bardzo dobrze znają brzeski odcinek Odry, a dzięki temu skutecznie reagujemy na niebezpieczne zachowania osób spędzających czas nad brzegiem rzeki. To między innymi reakcja na wykroczenia i incydenty zagrażające zdrowiu lub życiu. Podejmujemy także czynności, kiedy dostrzegamy nieprawidłowość podczas rejsów statków wycieczkowych – wyjaśnia Patrycja Kaszuba z brzeskiej komendy.

Dodajmy, że wspólne patrole na wodzie będą organizowane przede wszystkim w weekendy i potrwają przez cały sezon letni.