Sale wystawowe Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu przejdą remont

0

Całe drugie piętro z wystawą „Sztuka Śląska XV – XVIII w.” doczeka się nowej aranżacji. Eksponaty ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu będą odpowiednio oświetlone, a same pomieszczenia zostaną wyremontowane. To nie jedyne dobre wieści płynące z piastowskiego zamku.


– Udało się nam pozyskać z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego kilkadziesiąt tysięcy złotych na remont sal wystawowych z drugiego piętra. Ściany nie były tam malowane bodajże od 30 lat, chcemy zamontować bardziej zaawansowane technologicznie mocowania, szczególnie dla eksponatów wiszących oraz zmienić aranżację tej wystawy z użyciem profesjonalnego oświetlenia – mówi dyrektor placówki Dariusz Byczkowski.

Obecnie trwają prace przygotowawcze. Jedne z najcenniejszych eksponatów piastowskiego muzeum są zabezpieczane pod nadzorem ekspertów z Muzeum Narodowego we Wrocławiu. W działaniach logistycznych i transportowych pomagają żołnierze z 1. Brzeskiego Pułku Saperów. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, to nowe sale wystawowe zostaną otwarte wiosną przyszłego roku.

Kolejną dobrą wiadomością jest remont dachu. Przetarg na sporządzenie dokumentacji techniczno-budowlanej został już rozstrzygnięty, a prace przy wymianie poszycia dachowego mogą ruszyć za kilka miesięcy.

– Do końca bieżącego roku będziemy mieli przygotowaną kompletną dokumentację. W przyszłym roku ruszymy z remontem całego dachu. Wartość tej inwestycji szacuje się na kwotę około 3 milionów złotych. Realizacja tego zadania jest konieczna, bo poszycie dachowe muzeum jest w naprawdę złym stanie technicznym – tłumaczy Dariusz Byczkowski.

Dodajmy, że poza wspomnianą wystawą „Sztuka Śląska XV – XVIII w.” wszystkie pozostałe sale i eksponaty pozostają dostępne dla zwiedzających. Dyrektor muzeum poleca nowo zaaranżowaną wystawę związaną ze świętami Bożego Narodzenia.
– Już niebawem pracownicy muzeum przygotują piękną wystawę bożonarodzeniową. Oprócz eksponatów i dawnych zwyczajów świątecznych, pojawi się także tematyka kulinarna. Również zapraszam na kolejny koncert z cyklu „Wieczory Lisztowskie”, który odbędzie się 9 grudnia.