Biesiada Bożonarodzeniowa – Z polską pieśnią i tańcem przez wieki

0
fot. Klub

Tak zatytułowany był koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który uświetnił coroczne bożonarodzeniowe spotkanie żołnierzy i pracowników 1. Pułku Saperów w Brzegu.


Tradycyjnie w okresie przedświątecznym wojskowi oraz pracownicy cywilni brzeskiej jednostki spotykają się w hali sportowej 1. Pułku Saperów, by podzielić się opłatkiem i złożyć sobie nawzajem świąteczne życzenia. Tym razem takie spotkanie odbyło się we wtorek 11 grudnia z udziałem władz samorządowych, przedstawicieli szkół i instytucji oraz zaproszonych gości, a głównym punktem uroczystości był występ warszawskich artystów.
Spotkanie otworzył występ dziecięcej grupy „Biedroneczki” z Klubu Wojskowego, w których wykonaniu zebrani mogli usłyszeć piosenkę „Świeć gwiazdeczko mała świeć” z repertuaru Arki Noego oraz kolędę „Przybieżeli do Betlejem”. Małe artystki – Maja Roman, Zuzia Kasztelan i Milena Wiącek – otrzymały gromkie brawa, a do występu przygotowała je Jana Koronkiewicz. Następnie prowadzący koncert – Renata Wojas z Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie i kpt. Krzysztof Krawczyk z 1 Pułku Saperów powitali przybyłych gości.

Na sali na zaproszenie dowódcy jednostki płk dypl. Marka Golana pojawili się m.in. szef oddziału operacyjnego Zarządu Inżynierii Wojskowej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych płk Adam Przygoda, starostowie powiatu brzeskiego, były – Maciej Stefański i obecny – Jacek Monkiewicz, burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak, przedstawiciel marszałka województwa opolskiego Jacek Niesłuchowski, dyrektor OODR w Łosiowie Jarosław Nosal. Na początek gospodarz uroczystości płk Marek Golan wysoko ocenił zadania, które realizowane były w 2018 roku przez żołnierzy jednostki oraz złożył wszystkim świąteczne życzenia. Następnie wręczył byłemu staroście powiatu brzeskiego Maciejowi Stefańskiemu Odznakę Pamiątkową 1. Pułku Saperów w dowód uznania za wieloletnią współpracę. Później kapelani wojskowi ks. kpt. Piotr Rokita, ks. ppłk Sławomir Fonfara oraz proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża św. w Brzegu ks. Roman Siewiera pobłogosławili opłatki, którymi podzielili się uczestnicy uroczystości. Rozstrzygnięty został także konkurs na najpiękniejszą bombkę bożonarodzeniową. Motywem przewodnim konkursu było 100-lecie odzyskania niepodległości. Jury w składzie: ppłk Przemysław Bukiewa, Jana Koronkiewicz, Aleksandra Czerkawska i mjr Paweł Augustyniak przyznało nagrody i wyróżnienia. W kategorii młodzieżowej pierwsze miejsce zdobyła Honorata Federenko, a w kategorii dorosłych Krystyna Richter.

Punktem kulminacyjnym bożonarodzeniowej biesiady był występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Warszawscy artyści zaprezentowali program zatytułowany „Z polską pieśnią i tańcem przez wieki”. W koncercie zaprezentowane zostały pieśni i tańce o głębokiej wymowie i roli dla narodu polskiego. Od „Bogurodzicy” przez „Pieśń Legionów” (Mazurek Dąbrowskiego) i „Rotę” po czasy współczesne. Występy solistów i chóru okraszone były polskimi tańcami – mazurem, oberkiem i krakowiakiem. Każda pieśń czy taniec prezentowane były w strojach z epoki – mundurach oręża polskiego od XVIII wieku do współczesności oraz strojach ludowych charakterystycznych dla poszczególnych regionów Polski. Artystom towarzyszyła orkiestra symfoniczna. Były bisy i gromkie brawa, a widzom pozostały niesamowite wrażenia oraz lekcja historii i kultury polskiej w tańcu i piosence na najwyższym poziomie.

Organizatorami bożonarodzeniowej biesiady był 1 Pułk Saperów w Brzegu oraz Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie.

R.O.