VII Brzeska Biesiada Piwna zbliża się wielkimi krokami!

0

26. i 27. września – to terminy, które powinni zapisać w kalendarzu miłośnicy złotego trunku. W tych dniach, na terenie Klubu Wojskowego i Restauracji „Wozownia” odbywać się będzie bowiem VII edycja Brzeskiej Biesiady Piwnej. O biesiadzie, jej programie i o tym dlaczego warto wziąć udział w wydarzeniu opowiadał Właściciel Restauracji „Wozownia” – Janusz Piotrowicz.

Wrzesień od kilku lat kojarzy się m.in. z biesiadą piwną, która odbywa się w Brzegu. Inicjatywę – siedem lat temu zapoczątkowała Restauracja „Wozownia” w Brzegu.

– Brzeska Biesiada Piwna na stałe wpisała się w kalendarz imprez i ma tradycję. Z każdym rokiem uczestniczy w niej coraz więcej osób. Cieszy się dużą popularnością i dużym zainteresowaniem. Tegoroczna, siódma już edycja, odbędzie się – podobnie jak w latach poprzednich – w ostatni weekend września. To już stały termin. – opowiada Janusz Piotrowicz, Właściciel Restauracji „Wozownia”.
Biesiada ma także wymiar historyczny. W tym roku, poświęcona jest 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

– Program imprezy zawsze zawiera punkty związane z pewnymi wydarzeniami lub rocznicami historycznymi. W tym roku Brzeska Biesiada Piwna poświęcona 100-leciu Bitwy Warszawskiej. Przypomnę, że w ramach 5. edycji upamiętnialiśmy 100-lecia Odzyskania Niepodległości, a VI Biesiada poświęcona była 100. rocznicy powstania śląskiego – mówi Janusz Piotrowicz i dodaje: – Przy okazji V edycji, odwiedził nas sam Józef Piłsudski, tzn. pan Tadeusz, który wciela się w rolę Marszałka. W tym roku również się pojawi, jako jeden z członków grupy rekonstrukcyjnej. Wspólnie z p. Krzysztofem Rozpondkiem, który jest prezesem związku „Piłsudczyków” i przedstawicielami grupy rekonstrukcji historycznej „Semper Fidelis” oraz panem Kordianem Zamojskim, kronikarzem wydarzeń, zaprezentują program związany z 100-tną rocznicą Bitwy Warszawskiej. Przyjadą także ułani, tj. Szwadron Kawalerii Ochotniczej IX Pułku Ułanów z Opola pod dowództwem Rotmistrza K. O. Gustawa Moczydłowskiego. Ułani przybędą w pełnym umundurowaniu, na koniach, z lancami. Przyjadą na teren Klubu Wojskowego, a sam rotmistrz złoży marszałkowi Piłsudskiemu meldunek – wyjaśnia Janusz Piotrowicz, Właściciel Restauracji „Wozownia”.
Część oficjalna VII Brzeskiej Biesiady Piwnej odbędzie się – jak wspomniał J. Piotrowicz – na terenie Klubu Wojskowego 1. Brzeskiego Pułku Saperów w Brzegu. Tam wydarzenie odbędzie się o godz. 15:00.

– O godz. 15:20 zapraszamy na koncert Jana Sowy z zespołem Bożenki. Po tym koncercie przyjdzie pora właśnie na pokazy rekonstrukcyjne i część historyczną. Nie zabraknie również występów artystów z Klubu Wojskowego. – zaprasza Właściciel „Wozowni”. O godzinie 16:30 odbędzie się koncert patriotyczny w wykonaniu zespołów i solistów z Klubu Wojskowego 1. Brzeskiego Pułku Saperów w Brzegu pod kierownictwem Jany Koronkiewicz.

– Po 17:00, Biesiada przeniesie się do „Wozowni”, gdzie już czekać będzie Bractwo Rycerskie z Opola pod dowództwem Krzysztofa z Żelaznej. Otwarta zostanie tradycyjna beczka piwa. W tym roku będzie to beczka ufundowana przez Browary Książęce z Nysy. Odwiedzą nas też – jak opowiada Właściciel Restauracji Wozownia – współcześni ułani na czele z Bogdanem GUCIO Gustowskim – prezydentem „RIDERS OF IPA LE MC POLAND CHAPTER OPOLE”, tj. motocykliści na swoich chopperach i harleyach. Motory, to właściwie dzisiejsze konie… – żartuje Janusz Piotrowicz. Dla miłośników muzyki wystąpi zaś zespół Ignacy i Przyjaciele o godzinie 18:30.
Ciekawy program przygotowano również na niedzielę (27.09).

– Drugiego dnia, tj. w niedzielę (27.09) odbędą się dwa koncerty. O godz. 17:00 program, pt. „Pomyśl o mnie” z piosenkami Anny German zaprezentuje Małgorzata Kalińska. O godz. 18:00 wystąpi Ignacy i Przyjaciele. W niedzielę „Wozownia” czynna będzie od godz. 16:00. Niestety, ze względów organizacyjnych, w tym roku zabraknie tradycyjnego programu familijnego – dla dzieci. – dodaje organizator.
Brzeska Biesiada Piwna wspierana jest przez różne instytucje. Organizatorzy uzyskali także cenne patronaty i mają stałych partnerów wydarzenia.

– Chciałbym podkreślić, że już po raz trzeci organizujemy Biesiadę z naszym partnerem strategicznym – Klubem Wojskowym i 1. Brzeskim Pułkiem Saperów. Bardzo cenimy współpracę z naszymi wojskowymi partnerami. Nasze wydarzenie honorowym patronatem objął prezes Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Stanisław Rakoczy oraz prezes Opolskiej Izby Gospodarczej Henryk Garwas. Jak w roku poprzednim, wydarzenie odbywa się pod patronatem przedstawiciela samorządu powiatu brzeskiego – Bogusława Gąsiorowskiego. – dodał Janusz Piotrowicz.

Dla przypomnienia, VII Brzeska Biesiada Piwna odbędzie się w sobotę i niedzielę (26-27.09).

– Goście „Wozowni” korzystać będą mogli z naszego tradycyjnego menu. Dodatkowo, nie zabraknie złocistego trunku – związanego z Biesiadą. Serdecznie zapraszamy! – zachęca właściciel „Wozowni”. Serdecznie zapraszamy i podkreślamy że wstęp na wydarzenie jest wolny! Podczas Biesiady będą zastosowane pewne ograniczenia ze względu na COVID-19. Serdecznie zapraszamy i jeszcze raz podkreślamy, że wstęp jest WOLNY!

Portal Brzeg24.pl i Panorama Powiatu objęły wydarzenie patronatem medialnym. W imieniu organizatorów zapraszamy do udziału.