Europejskie Dni Dziedzictwa na Opolszczyźnie – inauguracja w Michałowie

0

Dania kuchni kresowej, występy artystyczne i festyn z atrakcjami dla całej rodziny – tak w Michałowie zainaugurowano Europejskie Dni Dziedzictwa na Opolszczyźnie. Wydarzenie odbyło się w sobotę 11. września i było okazją do promowania kultury regionu, samego Michałowa i „Smaków Dziedzictwa”.


Wydarzenie rozpoczęło się od Mszy Świętej, którą odprawiono w miejscowym – zabytkowym kościele. Dodajmy, że świątynia jest jednym z najcenniejszych zabytków na terenie naszego powiatu, stąd też nieprzypadkowo właśnie w Michałowie zainaugurowano EDD.

Po mszy na Placu kościelnym zaprezentowali się artyści – uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Michałowie, Orkiestra Dęta z Żelaznej oraz zespół Leśne Echo z Brzeskiego Centrum Kultury i zespół „Łosiowianie”. 

Jako, że tegorocznym hasłem Europejskich Dni Dziedzictwa są „Smaki dziedzictwa”, to w Michałowie promowano kresową potrawę – kutyki z Wołynia. To rodzaj ziemniaczanych placków z kwaśnym mlekiem i przyprawami, które w trakcie warsztatów można było samodzielnie przygotować.

Oprócz tego, organizatorzy przygotowali także wystawę fotograficzną, historyczną, pokazy rycerskie, plener malarski, zwiedzanie kościoła św. Józefa Robotnika z przewodnikiem, a także promocję lokalnego dziedzictwa kulinarnego przygotowaną przez Koła Gospodyń Wiejskich i stowarzyszenia działające na terenie Gminy Olszanka.

– „W zeszłym roku po raz pierwszy Stowarzyszenie Koła Gospodyń Wiejskich i Rada Parafialna wyszli z inicjatywą wzięcia udziału w Europejskich Dniach Dziedzictwa. Nasi organizatorzy sprawdzili się, przekazano mieszkańcom szereg wiedzy i informacji o naszej kulturze i tradycjach. W tym roku włączyliśmy się w europejską inaugurację pod hasłem „Smaki dziedzictwa” i mam nadzieję, że ta impreza wpisze się na stałe w Michałowie. Mamy bardzo dużo mieszkańców pochodzących z Wołynia, którzy przywieźli ze sobą przeróżne potrawy, które np. znajdują się na stołach wigilijnych, czy wielkanocnych. Te osoby przywiozły ze sobą przepisy, które przekazują z pokolenia na pokolenie. To takie dania jak kutyki, paraniochy, kandybał – mogliśmy ich skosztować na stoiskach podczas EDD”. – informuje wójt Gminy Olszanka Aneta Rabczewska.

Dodajmy, że Michałów ma bardzo bogatą historię, którą również promowano w trakcie wydarzenia.

– „W Michałowie mamy dwa piękne zabytkowe kościoły, część wsi miała kiedyś prawa miejskie, a więc miejscowość ma bogatą historię. Widzę tutaj grupę bardzo mocno zaangażowanych ludzi, którzy chcą te tradycje pielęgnować oraz przekazać młodemu pokoleniu”. – dodaje wójt Aneta Rabczewska.

W wydarzeniu, oprócz mieszkańców i turystów, udział wzięli także przedstawiciele samorządu województwa opolskiego i powiatu brzeskiego. W imieniu marszałka województwa opolskiego, członek Zarządu W.O. Antoni Konopka, wręczył specjalną odznakę „Za Zasługi Dla Województwa Opolskiego”. Otrzymała ją Joanna Banik, która od wielu lat wspiera i podejmuje działania na rzecz ratowania zabytków.