Brzeska Biesiada Piwna. Z hymnem na ustach. Znamy program wydarzenia

0
Reklama

Już w czwartek (22.09.22) rozpocznie się tegoroczna IX Brzeska Biesiada Piwna. Impreza potrwa do (25.09.22). Wydarzenie organizowane jest z inicjatywy Restauracji „Wozownia”. W cyklu artykułów i rozmów przybliżaliśmy początki i historię tej imprezy. Poniżej znajdą Państwo informacje na temat tegorocznej edycji, jej motyw przewodni – historyczne tło i program. Portal Brzeg24.pl i Panorama Powiatu są patronem medialnym wydarzenia.

Jej organizatorzy zastanawiali się jakie ważne zdarzenie historyczne upamiętnić przy tej okazji. Zaczęli spotykać się już od maja 2022 r. i na jednym z kolejnych spotkań zdecydowali, że warty upamiętnienia jest nasz narodowy hymn „Mazurek Dąbrowskiego”. W tym roku przypada bowiem kilka rocznic z nim związanych. Po pierwsze dwusetna rocznica śmierci jego twórcy Józefa Wybickiego. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o wyjątkowym znaczeniu jego dorobku, oddając hołd jego dokonaniom, ustanowił rok 2022 Rokiem Józefa Wybickiego. Ten polski pisarz i polityk zmarł 200 lat temu, 10 marca 1822 r. w Manieczkach, w Wielkopolsce. Jego najbardziej znanym dziełem jest „Pieśń Legionów Polskich” we Włoszech, która później została ogłoszona polskim hymnem narodowym. Kolejny jubileusz to 225-ta rocznica powstania tekstu naszego hymnu i jego pierwszego prawykonania w lipcu 1797 r. W 2022 r. obchodzimy także 95-tą rocznicę oficjalnego ustanowienia „Mazurka Dąbrowskiego” hymnem państwowym.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Dlatego grupa inicjatywna nie miała wątpliwości, że to hymn narodowy będzie bohaterem kolejnej IX Brzeskiej Biesiady Piwnej. Odbędzie się ona w dniach 22-25 września 2022 r. Jej organizatorami są Restauracja „Wozownia” i Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Brzegu, a jedynym partnerem 1. Brzeski Pułk Saperów im. Tadeusza Kościuszki. To właśnie dowódca tej jednostki płk Grzegorz Oskroba jest pomysłodawcą nazwy tegorocznej imprezy Piknik Patriotyczny „Z hymnem na ustach”. Wojsko ma też decydujący wpływ na charakter i formę świętowania w tym roku. Biesiada Piwna stała się tylko jednym z elementów Pikniku Patriotycznego. Zasięg i rozmach tegorocznego wydarzenia z racji wspomnianych rocznic jest wyjątkowy. Impreza została wydłużona do czterech dni, a z racji wielości przygotowywanych atrakcji, odbywać się będzie w kilku lokalizacjach. Patronat honorowy przyjęli: Marszałek Województwa Opolskiego, Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna i Opolska Izba Gospodarcza.

Piknik Patriotyczny „Z hymnem na ustach” oraz IX Brzeska Biesiada Piwna rozpoczną się mocnym akcentem już w czwartek 22 września koncertem Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego na dziedzińcu zamkowym (godz. 18:00). W piątek 23 września (o godz. 17:00) na terenie restauracji „Wozownia” odbędą się występy trio gitarowego „Pryzmat” i zespołu folkowego „Wilkowianie”.
W sobotę 24 września o godz. 15:00 na terenie Klubu Wojskowego 1. Pułku Saperów odbędzie się koncert „Na Patriotyczną Nutę”, w wykonaniu zespołów Klubu Wojskowego pod kierunkiem Jany Koronkiewicz. Będzie on stanowił wstęp do tradycyjnych rytuałów Brzeskiej Biesiady Piwnej. Kolejna część – w tym uroczyste otwarcie beczki piwa z udziałem Bractwa Rycerskiego – odbędzie się na terenie Restauracji „Wozownia” (od g. 17:00). Oprawę historyczną przygotuje kronikarz „Wozowni” Kordian Zamojski wspólnie z grupą rekonstrukcyjną „Semper Fidelis” pod kierunkiem Krzysztofa Rozpondka. W części artystycznej zaprezentuje się Orkiestra Dęta „Select Band” ze Starych Siołkowic pod kierunkiem Józefa Prodlika (koncert w godz. 18:00-20:00).

Niedziela 24 września rozpocznie się Piknikiem Rodzinnym (o godz. 15:00) na terenie sąsiadującej z „Wozownią” WSHE w Brzegu, któremu jej Kanclerz Stanisław Widocki udzielił wsparcia. Kadra naukowa i studenci tej uczelni przygotowali mnóstwo atrakcji dla dzieci i całych rodzin, które będą także miały patriotyczne odniesienia.
Głównym akcentem będą z pewnością niedzielne wydarzenia na dziedzińcu Zamku Piastów Śląskich. Najpierw, tj. od godz. 12:00 odbędzie się część pn. „Dziedzictwo kulinarne – Opolskie ze smakiem”, gdzie zaprezentują się m.in. OROT – Szlak kulinarny „Opolski Bifyj”, Browar Książęcy Nysa, Winnica Jania Krzyżowice, Ekologiczna porzeczka D. Kiesiński Janów, Sery kozie i chleby A. Wierszak Zębowice, Miody K. Iwasieczko Małujowice, AH-SER Namysłów.

Następnie, tj. od godz. 14:00 odbędzie się wydarzenie, prezentowane pod wspólnym hasłem: „Od Bogurodzicy do Mazurka Dąbrowskiego”. Najpierw wysłuchać będzie można historii o „Brzeskich tradycjach piwowarskich”, o których opowie dr Romuald Nowak, potem odbędzie się parada historyczna różnych formacji wojskowych od średniowiecznych rycerzy, poprzez Husarię, Legiony Dąbrowskiego, Ułanów Piłsudskiego do żołnierzy Wojska Polskiego. Następnie zaprezentują oni odpowiadające danej epoce pojedynki i starcia. Kolejnym punktem będzie koncert pieśni historycznych. Niewątpliwą atrakcją tego dnia będzie spotkanie ze znanym historykiem i pisarzem, autorem ponad dwudziestu książek o tematyce historycznej Jackiem Komudą, który w gawędziarskiej formie opowie zebranym o dziejach polskiego hymnu narodowego. Na godz. 18;00 zaplanowano wspólne odśpiewanie Hymny Państwowego. Zwieńczeniem dnia będzie premiera filmu „Diabeł Łańcucki” (godz. 19:00).

Reklama