Można inaczej… Echa eventu pn. „100% trzeźwości – 100% możliwości”

1
Reklama

W piątek 15. kwietnia Duża Scena i Foyer w BCK stały się miejscem realizacji niezwykłego wydarzenia. Były nim obchody Międzynarodowego Dnia Trzeźwości, zorganizowane przez Brzeskie Stowarzyszenie Abstynenta „TAMA”, pn. „100% Trzeźwości – 100% Możliwości”. Na przybyłych gości czekały porady specjalistów, psychologów, terapeutów, prawnika (Przemysława Sandurskiego), pracowników MOPS, mediatora (Andrzeja Witkowskiego). Nie zabrakło też niespodzianek.


 

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

O tym, że promowanie życia w trzeźwości jest niezwykle potrzebne nie trzeba specjalnie nikogo przekonywać. Statystyki mówią bowiem o dużym odsetku ludzi uzależnionych od alkoholu, a także zwiększającej się liczbie osób stosujących inne używki – szczególnie wśród młodzieży.

Brzeskie Stowarzyszenie Abstynenta „TAMA”, które na co dzień zajmuje się, m.in. promowaniem zdrowego – trzeźwego życia przygotowało w związku z Międzynarodowym Dniem Trzeźwości imprezę, w ramach której każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Nad przebiegiem eventu czuwał Jakub Rus – obecny książę Księstwa Brzeskiego, któremu tym razem powierzono poprowadzenie imprezy. W programie znalazły się między innymi wykłady dotyczące tematyki profilaktyki uzależnień. Prelekcje przeprowadzili profesjonalni terapeuci, w tym: Anna Warowa – psycholog i psychoterapeuta oraz Tomasz Jarczok – terapeuta (pracujący na co dzień z osobami uzależnionymi w Monarze).

Tuż po wykładach przyszedł czas na premierę spektaklu, pt. „Po drugiej stronie” w reż. Łukasza Oskara Michalaka (BCK). Widowisko również dotyczyło tematyki związanej z uzależnieniami. Spektakl był artystyczną wizją reżysera, przedstawiającą mechanizm działania uzależnienia, jego etapy i skutki. Na scenie oglądać można było tancerki Brzeskiego Teatru Tańca (przy BCK): Gosię Krych, Olę Widerę, Olę Kadłubowską, Monikę Przyszlak, samego reżysera oraz gościnnie: Paulinę Rutowicz (w roli współuzależnionej) oraz Joannę Koronkiewicz-Bilowicką (w roli terapeutki).

Oprócz tancerzy w spektaklu zaprezentowali się sami członkowie „TAMY”. Byli to: Elżbieta Kosińska-Engel, Wioletta Dłucha, Andrzej Nowicki oraz Kamil Młodzianowski. Trzeba zauważyć, że ich role – w głównej mierze oparte na ich prawdziwych historiach i przeżyciach – zostały odegrane nader realistycznie, wzruszając widownię i dając jej do myślenia.

Na zakończenie eventu, wyemitowano film, pt. „Pod mocnym aniołem” w reżyserii Wojciecha Samorzowskiego.

Warto zauważyć, że impreza nie była organizowana tylko dla uzależnionych. Celem eventu było przede wszystkim otwarcie ludziom oczu, pokazanie, że uzależnienie może dotknąć każdego. Co istotne, samego uzależnienia nie da się wyleczyć, ale poprzez terapię można powrócić do tzw. kontrolowanego życia. Dodatkowo alkoholizm może prowadzić do śmierci, rozpadu rodziny itp. Stosując profilaktykę czyli między innymi udział w eventach, można temu zapobiec. Uściślając – alkoholik, narkoman czy hazardzista pozostaje osobą uzależnioną do końca życia, natomiast uczestnicząc w terapii, mityngach czy grupach wsparcia, uczy się żyć z uzależnieniem pozostając w abstynencji. Jak podkreślali organizatorzy – jeśli impreza przyczyniła się do tego by pomóc choć jednej osobie, to warto ją było zorganizować.

Wśród znamienitych gości można było dostrzec przedstawicieli Urzędu Miasta Brzeg i partnerów, bez których organizacja imprezy nie byłaby możliwa. Spośród nich wymienić należy m.in.: Wice Burmistrza Brzegu – Bartłomieja Kostrzewę, Elżbietę Gawryjołek – kierownik Biura Spraw Społecznych i Zdrowia UM Brzeg, Janusza i Dorotę Guszpit, Agnieszkę i Sebastiana Łukasiewicz, Sebastiana Matuszewskiego (dyrektor MOPS w Brzegu), Jacka Ochmańskiego (dyrektora BCK) oraz Marka Kołkowskiego (prezesa Fundacji Rozwój). Organizatorzy złożyli także szczególne podziękowania sponsorom: Kwiaciarni „Wrzos” w Brzegu, Cukierni „Bombonierka”, Mediafactory i Hotelowi Antonio ze Skarbimierza.

Reklama