Dwie muzyczne legendy Zielone Żabki i Acid Drinkers w Brzegu

0

Już wkrótce w naszym mieście odbędą się dwa koncerty, o których z pewnością będzie bardzo, ale to bardzo głośno.
Nie codziennie do Brzegu przyjeżdżają bowiem kapele, które tak mocno zapisały się na kartach polskiej muzyki. Fani mocnego, pełnego energii grania już dzisiaj powinni zakupić bilety, bo te z pewnością rozejdą się w mgnieniu oka. W najbliższą sobotę i następny piątek w naszym mieście BĘDZIE SIĘ DZIAŁO…
22 marca o godzinie 19.00 w Niezależnym Ośrodku Kultury „Herbaciarnia” zagra legenda polskiego punka Ga-Ga Zielone Żabki (wstęp 15 PLN), a 28 marca o tej samej porze w Klubie „Brzeska Scena” koncertować będzie jeden z najbardziej widowiskowych reprezentantów mocnego brzmienia, Acid Drinkers (bilety w przedsprzedaży 35 PLN, a w dniu koncertu 45 PLN).

 

GA-GA Zielone Żabki
Zespół początkowo nosił nazwę Nieelektryczna Grupa Muzyczna i w roku 1987 dawał akustyczne koncerty na jarocińskim rynku. Kapelę współtworzyli wówczas: Smalec (gitara basowa, wokal), Mister (gitara, wokal) oraz Brambor (gitara, wokal), po odejściu którego grupa zmieniła nazwę na Zielone Żabki.
W kwietniu 1988 roku, w auli jaworskiego liceum, zespół nagrał trzy utwory, które później wysłane zostały do organizatorów festiwalu Jarocin 88. Wśród nich znajdował się kawałek „Kultura” – późniejszy największy hit Zielonych Żabek.
Jarocin 88 okazał się szczęśliwy dla Smalca i ekipy. Dzięki głosom uczestników festiwalu Zielone Żabki zajęły w nim pierwsze miejsce. Lider zespołu, po odebraniu głównej nagrody – Złotego Kameleona – z rąk Romana Rogowieckiego, potłukł statuetkę i rzucił jej kawałki w zebrany przed sceną tłum krzycząc: „To dzięki wam jesteśmy tu i teraz… każdemu należy się więc kawałek nagrody”. Przez kolejne dwa lata Zielone Żabki sporo koncertowały. Powstało wówczas wiele kasetowych nagrań z ich utworami, które rozprowadzane były przez młodzież. W 1989 roku zespół trafił do Rozgłośni Harcerskiej, gdzie muzykom udało się nagrać utwory: „Kultura”, „Dzieci są złe” i „Wojna”. Kawałek „List do Andrzeja” trafił zaś na vinyl-składankę „Jarocin 88”.
Kapela koncertowała po całej Polsce w ramach rozmaitych, mniejszych i większych, festiwali. „Kultura” i inne utwory porywały tłumy na warszawskim „Rock Attack”, świdnickiej „Marchewce” i chojnowskich „Młodzieżowych Spotkaniach Muzycznych”.
Będące na fali Zielone Żabki planowały nawet wraz z zespołem Chłopcy z Placu Broni koncert na Ukrainie, ale ówczesna sytuacja polityczna za wschodnią granicą pokrzyżowała ambitne plany. Nie udał się również projekt nagrania płyty dla jednej z francuskich, niezależnych wytwórni. Z powodu braku porozumienia w 1990 roku kapela rozpadła się. Po zakończeniu przygody z Zielonymi Żabkami Smalec założył grupę punkową „Ga-Ga”, a Mister kapelę Positive Vibration.
W latach 1995-96 odbyły się sesje nagraniowe, podczas których nagrana została płyta „Lekcja Historii”. Znalazło się na niej 20 piosenek i 5 dodatkowych nagrań w formacie MP3, a także teledysk do „Kultury”. W sesjach uczestniczyli Smalec, Mister i Jagat Pita. Płyta ukazała się w czerwcu 2003 roku. Dwa lata później doszło do połączenia Zielonych Żabek i Ga-Ga. Zespół wypuścił krążek „Fakty i Fikcje”, którego przedpremiera odbyła się na Przystanku Woodstock 2009. 

Acid Drinkers
Acid Drinkers to jeden z najlepszych i najbardziej widowiskowych zespołów thrash metalowch w Polsce. Kapela występowała podczas festiwali jarocińskich, Metalmanii, Węgorzewa, Przystanku Woodstock i Odjazdów. „Kwasożłopy” supportowały w naszym kraju występy m.in. Deep Purple, Megadeth, Bruce`a Dickinsona, Sepultury, Paradise Lost, Slayera, a na ich płytach wśród gości znaleźć można Edytę Bartosiewicz, Kazika Staszewskiego, Tomka Lipnickiego z Illusion, Patrycję Kosiarkiewicz i Grzegorza Skawińskiego.
Zespół, który działa na polskiej scenie muzycznej już ponad 27 lat, powstał z inicjatywy wokalisty i basisty Tomasza „Titusa” Pukackiego oraz gitarzysty i wokalisty Roberta „Litzy” Friedricha. Pierwszy skład uzupełnili Darek „Popcorn” Popowicz (gitara) oraz bębniarz Piotr „Chomik” Kuik, zastąpiony później przez Macieja „Ślimaka” Starostę. W niecały miesiąc po utworzeniu kapeli Tytus został powołany do wojska. Dwuletnia przerwa sprawiła, że każdy z członków kapeli powędrował w swoją stronę. Po odsłudze, dzięki pomocy „Popkorna”, Tytusowi udało się jednak reaktywować zespół.
Debiut sceniczny Acid Drinkers miał miejsce na wrocławskiej Wyspie Słodowej 26 sierpnia 1989 roku. Występ ten otworzył kapeli drzwi do kariery. W przeciągu kilku lat powstały albumy „Are You a Rebel?”, „Vile Vicious Vision” i „Infernal Connection”. W kolejnych latach, z różnymi gitarzystami (w tym Tomkiem Lipnickim – liderem nieistniejącej już formacji Illusion), zespół nagrał albumy: „Amazing Atomic Activity”, „Broken Head”, „Acidofilia”, „Rock Is Not Enough”, „Verses Of Steel”. W przeddzień premiery ostatniego z nich Acid Drinkers wygrało plebiscyt „Złotego Bączka” za najlepszy występ na Przystanku Woodstock 2007.
W 2009 roku „Verses Of Steel” przyniósł zespołowi nagrodę Fryderyka w kategorii Album Roku Heavy Metal („Kwasy” były nominowane jeszcze w dwóch innych kategoriach). W 2010 roku powstała płyta „Fishdick Zwei – The Dick Is Rising Again”, która otrzymała nominacje w 6 kategoriach do nagród Fryderyki 2011 i wygrała liczne plebiscyty w prasie muzycznej. Singiel „Love Shack” dotarł do pierwszego miejsca Listy Przebojów Trójki i po trzech tygodniach na podium wygrał historyczne 1500 notowanie. Rok 2011 minął pod znakiem tras koncertowych. Acids pojawili się m.in. na legendarnym festiwalu Jarocin.W maju odbyła się gala rozdania nagród branżowych – Fryderyki 2010, podczas której „Kwasy” rozbiły bank, wywożąc ze sobą aż cztery statuetki.W 2012 roku zespół nagrał płytę „La part du diable”.