Zaduszki Misyjne

0
Reklama

2 listopada w Klubie 1 Pułku Saperów odbył się wyjątkowy, bo zaduszkowy, koncert poświęcony pamięci żołnierzy poległych na polu chwały, podczas rozminowania kraju i na misjach.


Młodzi artyści – pod opieką artystyczną Zuzanny Zazulin i Jany Koronkiewicz – przygotowali nostalgiczny program pełen wzruszeń i zadumy. Przeprowadzili zgromadzonych na sali przez historię opowiadającą o rozstaniu męża z żoną, o jego wojennym losie, o tym jak poległ, o jej wyczekiwaniu na szczęśliwy powrót, który nastał, ale nie dla niej i o solidarności, wsparciu i życzliwości kobiet, których mężczyźni wrócili do domu. Historia wyimaginowana, ale przecież możliwa. Zdarzyła się pewnie nie raz podczas I i II Wojny Światowej, doświadczyły jej kobiety, których mężowie nie powrócili z misji, zdarza się niestety na Świecie, powracając od nowa i od nowa wszędzie tam, gdzie toczone są wojny… Artyści wchodząc przed drzwi do sali przynosili ze sobą kolejne części układanki. Wynosili skupienie, zadumę, nieraz oklaski, częściej ciszę i łzy. Półgodzinna opowieść snuła się tańcem, śpiewem i slajdami, które pojawiały się na ścianie. Wśród nich można było dostrzec fotografie ppor. Wiesława Kucińskiego i sierż. Szymona Sitarczuka. którzy zginęli na misjach w Chorwacji i Afganistanie. Dowódca 1 psap, płk dypl. Marek Golan, dziękując młodzieży za stworzenie tak wzruszającej atmosfery, zauważył wśród slajdów także tablice poświęcone pamięci ppor. Kucińskiego i sierż. Sitarczuka, które koledzy z jednostki umieścili na Pomniku Sapera.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Wieczór sprzyjał wspomnieniom i zwierzeniom. Wśród zgromadzonych gości, żołnierzy z żonami, byli także weterani jak sierż. rez. Jerzy Wojnicki. Brzeski Saper jako pierwszy z Garnizonu wyjechał na misje i odbył ich aż dziewięć. Opowieści takich ludzi to kopalnia wiedzy i doświadczenia. Ich wzruszenie, jak i łzy matek i żon poległych cieszą najbardziej, bo oznaczają, że młode pokolenie rozumie ten trudny temat odchodzenia najbliższych w imię wyższych zasad i idei, że potrafi czuć dumę z poświęcenia swoich dziadków, ojców, braci. To także lekcja patriotyzmu, patriotyzmu który wydać by się mógł niewdzięczny i nikomu niepotrzebny. Nic bardziej mylnego. Należy wciąż od nowa uzmysławiać sobie jak droga jest nasza Ojczyzna, jak droga jest szeroko pojęta Wolność i Pokój na Świecie. I kim są ludzie, którzy za te wartości walczą i oddają życie. Dla nich wszystkich kładę różę na grobie Nieznanego Żołnierza.

W Zaduszkach Misyjnych udział wzięli:

Zespół Wokalny Inwencja w składzie: Zuzanna Zazulin, Angelika Skowronek, Kaja Koronkiewicz, Karolina Sałatkiewicz,
Grupa Taneczna: Radek Dobrowolski, Grzegorz Godzik, Michał Sanetra, Piotr Klimczak, oraz Grzegorz Bukowski i Julia Jaroszek.
Wizualizacje: Grzegorz Bukowski.
Choreografia: Radek Dobrowolski, Zuzanna Zazulin

tekst: Zuza Zazulin
zdjęcia: Anna Glińska

Reklama