O „Wolności” i Niepodległości w BCK

0
Reklama

10. listopada 2016 Brzeskie Centrum Kultury zaprosiło widzów na premierę widowiska, którym świętowano 98. rocznicę Odzyskania Niepodległości. Spektakl „Wolność” to montaż słowno-muzyczno-wokalny, który przybliżył widowni tematykę zawsze aktualną – miłość do ojczyzny, jej niepodległości, ważne treści związane z polskością.


Spektakl „Wolność” uznać można za widowisko wyjątkowe z wielu względów. Przede wszystkim świętowano nim rocznicę Odzyskania Niepodległości RP. Po drugie w zupełnie nowej – wcześniej nieznanej odsłonie – wystąpili artyści występujący pod szyldem „Antytemat Productions”.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Tytułowa „wolność” to zawsze wartość nadrzędna dla wszystkich Polaków. Na przestrzeni wieków wielu artystów o wolności i patriotyzmie pisało, śpiewało, tworzyło. Przemysław Gintrowski, Jacek Kaczmarski, Marek Grechuta czy Julian Tuwim, to tylko niektórzy przedstawiciele świata sztuki, którzy w swoim dorobku mają dzieła, w których odnajdujemy treści niepdoległościowe. Wybrane utwory tychże artystów wykorzystała Joanna Bilowicka – reżyserka spektaklu „Wolność”, które zgrabnie wplotła w swoje widowisko, przypominając widowni ważne treści jak i dzieła same w sobie.

Spektakl wzruszał i dawał do myślenia. Występu artystów nie można nazwać manifestem, czy odpowiedzią na kwestie związane z niepodległością, czy wolnością. Można stwierdzić, że poruszone przez nich treści jedynie stawiały publiczności nowe pytania, przypominały historię – jak kształtowała się nasza niepodległość, ile Polacy musieli poświęcić by ją odzyskać, czy jest zagrożona i dokąd nasz kraj zmierza. Na te pytania widz musiał znaleźć odpowiedź sam – słuchając piosenek, czy interpretując wypowiedziane w spektaklu słowa.

Joanna Bilowicka wykorzystuje w swoim widowisku kostiumy regionalne – ludowe. Oglądać możemy wykonawców ubranych w stroje składające się z elementów kostiumów opoczyńskich, krakowskich, lubelskich, ślaskich, itd. W zestawieniu z twórczością wyżej wymienianych artystów efekt jest piorunujący. Widownia wprost zastygła w skupieniu oglądając surowy obraz czerni i świec stanowiących scenografię sceny oraz koloryt kostiumów. Nie bez znaczenia są też bose stopy artystów.

Na pochwałę zasługują umiejętności wokalne członków Antytemat Productions – z jednej strony technicznie wprost perfekcyjne, z drugiej ciekawe interpretacyjnie. Pełne głębi, stanowcze, czasem delikatne i poruszające. Dodając do tego popisy muzyczne (akordeonisty i pianisty) oraz taneczne, całość wiąże się w ciekawe widowisko, niesztampowe, oryginalne, proste i inspirujące w swej prostocie.

W spektaklu wystąpili: Joanna Koronkiewicz-Bilowicka (wokal, recytacja), Anna Nowacka (wokal), Karolina Dorociak (wokal), Elżbieta Łoboda (wokal), Karolina Włodarczyk (wokal, recytacja), Karolina Sałatkiewicz (wokal), Paulina Rutowicz (taniec), Michał Rabenda (wokal), Grzegorz Godzik (wokal, recytacja), Łukasz Oskar Michalak (wokal, taniec), Piotr Klimczak (wokal), Wojciech Raburski (wokal), Michał Sanetra (wokal, akompaniament) oraz debiutujący w Antytemat Productions – Liam Bilowicki (akordeon). Wszystkim wykonawcom należą się brawa za ich kunszt, dojrzałość i przekaz interpretacyjny.

Forma, którą wybrała reżyserka to zupełna nowość jeśli chodzi o grupę Antytemat Productions. Grupa po raz kolejny udowadnia, że potrafi trafić do najbardziej wymagającego widza.

Reklama