Spotkanie Kolędowe w Kolnicy

0

Jest już tradycją, że nasze Spotkania Kolędowe rozpoczyna jakże wpisujący się w świąteczny klimat wiersz Księdza Jana Twardowskiego. W tym roku Spotkanie odbyło się w sobotę 28 stycznia i zgromadziło wielu mieszkańców Bąkowa, Młodoszowic, Kolnicy, Grodkowa i innych miejscowości – dziadków, babcie i rodziców, którzy przybyli do kolnickiej szkoły, aby wysłuchać programu artystycznego z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Dnia Babci i Dziadka.


W kolędowy nastrój wprowadził nas zespół wokalny Inox z zaprzyjaźnionej grodkowskiej ,,Trójki” wykonując utwór ,,Bardziej cicha noc”. Nasz ksiądz proboszcz Janusz Rył w nawiązaniu do niedawnych świąt powiedział, że właściwie życzenia świąteczne najlepiej oddaje wiersz księdza Twardowskiego i życzył wszystkim, aby tak postępowali nie tylko w okresie świątecznym, ale przez cały rok w swoim codziennym życiu. Następnie głos zabrał burmistrz Grodkowa Marek Antoniewicz życząc wszystkiego co najlepsze tym, u których już szron na głowie, czyli babciom i dziadkom.

Powiedział również, że młodzi ludzie powinni czerpać wiedzę z ich doświadczenia. Burmistrz przekazał także na ręce dyrektora Miłosza Kroka nagrodę dla szkoły. Potem przyszedł czas na wysłuchanie wierszy i piosenek dedykowanym babciom i dziadkom, które przygotowały dzieci z I i III klasy pod kierunkiem wychowawczyń: Elżbiety Mazur i Doroty Róży. W ten sposób najmłodsi podziękowali babciom i dziadkom za ich codzienny trud włożony w wychowanie wnucząt. Następnie na scenie wystąpił szkolny zespół wokalno-muzyczny prowadzony przez byłego dyrektora szkoły Piotra Mieszczańczuka, który profesjonalnie wykonał jakże wzruszające kolędy.
Tradycją naszych Spotkań Kolędowych są jasełka. Aktorami byli uczniowie z I, III i IV klasy, a ich występy były przerywane gromkimi brawami. Na koniec zaprezentował się zespół Inox  z PSP nr 3 w Grodkowie pod kierunkiem Wiesława Jakubowskiego. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: przewodnicząca Parafialnego Zespołu Caritas w Grodkowie Józefa Siwek, burmistrz Grodkowa Marek Antoniewicz, były dyrektor szkoły Piotr Mieszczańczuk i obecny Miłosz Krok. Tegoroczne Spotkanie zorganizowane zostało przez Publiczną Szkołę Podstawową w Kolnicy oraz Parafialny Zespół Caritas.

Jest takie powiedzenie: ,,kto cicho pomaga ten dwa razy pomaga”. Dlatego serdecznie dziękuję paniom z PZC: Czesławie Szczekulskiej, Teresie Więckowskiej, Krystynie Włoch, Zofii Śmietanie, Renacie Piwowarczyk, Elżbiecie Mazur, Dorocie Róży, a także Ewie Turkowyd, Magdalenie Sanojcy, Agnieszce i Adamowi Zięciowskim oraz Ośrodkowi Kultury i Rekreacji w Grodkowie.

„,Wiersz staroświecki”

Pomódlmy się w Noc Betlejemską,
W Noc Szczęśliwego Rozwiązania,
By wszystko się nam rozplątało,
Węzły, konflikty, powikłania.
Oby się wszystkie trudne sprawy
Porozkręcały jak supełki,
Własne ambicje i urazy
Zaczęły śmieszyć jak kukiełki.
Oby w nas paskudne jędze
Pozamieniały się w owieczki,
A w oczach mądre łzy stanęły
Jak na choince barwnej świeczki.
Niech anioł podrze każdy dramat
Aż do rozdziału ostatniego,
I niech nastraszy każdy smutek,
Tak jak goryla niemądrego.
Aby wątpiący się rozpłakał
Na cud czekając w swej kolejce,
A Matka Boska – cichych, ufnych –
Na zawsze wzięła w swoje ręce.

Ks. Jan Twardowski

Tomasz Róża