VII Międzynarodowe Spotkanie Kresowian

0
Reklama

Sobota i niedziela 16-17 września br. były kolejnymi dniami, kiedy po raz kolejny spotkali się na dolnośląskiej ziemi rozrzuceni po całej Europie byli mieszkańcy Kresów Wschodnich i ich przyjaciele. 


W Świątnikach k. Sobótki odbyło się już  VII Międzynarodowe Spotkanie Miłośników Ziemi Wołyńskiej i Kresów Wschodnich. Tegoroczne spotkanie poświęcone było Nauczycielom na Kresach Wschodnich zorganizowane pod Honorowym Patronatem abp metropolity wrocławskiego ks. Józefa Kupnego oraz Dolnośląskiego Kuratora Oświaty Romana Kowalczyka.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Organizatorami europejskiego spotkania kresowian byli; Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej, Środowisko Wrocławskie 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej oraz parafia św. Józefa Oblubieńca w Nasławicach k. Sobótki.

W tym roku brzeskie środowisko kresowe w Świątnikach reprezentowała nieliczna grupa, albowiem w tym samym czasie w Brzegu odbywały się uroczystości rocznicowe związane z 600 – leciem kościoła św. Mikołaja. Jednakże całą część artystyczną podczas świątnickich spotkań zdominowali artyści z powiatu brzeskiego. Swoje recitale wokalne miały znane już w naszym środowisku Małgorzata Kalińska z Lewina Brzeskiego i Ola Szyszka z Obórek gm. Olszanka. Obie zaprezentowały w swoim repertuarze piosenki kresowe i inne znanych polskich wykonawców.

Tradycyjne Spotkanie Miłośników Kresów zdominował zespół wokalny „Leśne Echo” z Lubszy, uznany gwiazdą tych spotkań, albowiem na scenie wystąpił czterokrotnie, dając 2,5 godzinny koncert piosenek kresowych, patriotycznych i biesiadnych. Wielokrotnie bisując został przez organizatorów zaproszony na kolejne spotkanie za rok, nie tylko do Świątnik, ale i do innych miejscowości Dolnego Śląska.

Odbywające się od siedmiu lat spotkania w podślężańskiej wsi Świątniki przy Cudownym Obrazie NMP Bolesnej z Niewirkowa na Wołyniu są wydarzeniem obejmującym nie tylko nasze regioniony, opolski i dolnośląski. Przybywają na nie Narody Kresów na czele z Ukraińcami i Czechami, Niemcami i Olendrami, Ormianami i Żydami. W tym roku organizatorzy oddali hołd cichym bohaterom w ciężkiej pracy na Kresach – nauczycielom.
Wielu z nich w momencie wybuchu II wojny dało świadectwo ofiary własnego życia i dziś niewielu już pamięta, że do 1939 roku to oni tworzyli w ciężkiej codziennej pracy etos kultury Kresów nad Dniestrem i Zbruczem, Horyniem i Słuczą , Prypecią i Wilią.
To oni przez swoją pracę zatrzymali rusyfikację wschodnich ziem Rzeczpospolitej i stworzyli fenomen pokolenia Kolumbów.

Tysiące z nich trafiły na Syberię, do lasu katyńskiego i szlaki Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie a ich groby rozrzucone są po całym świecie.

 

Tekst i zdjęcia:

Eugeniusz Szewczuk

Reklama