Uroczystości związane z 70-tą rocznicą Wysiedleń Polaków z Kresów Wschodnich w Tarnowcu (FOTORELACJA)

1

W niedzielę 5 lipca 2015 roku w Tarnowcu (Gmina Lubsza) obchodzono 70-tą rocznicę wysiedleń Polaków z Kresów Wschodnich. Przy tej okazji odsłonięty został również pomnik ku czci pomordowanych i przymusowo wysiedlonych Polaków.


 

Uroczystą Mszę Świętą koncelebrowało trzech księży – ksiądz dziekan Adam Czternastek z parafii pw. Najświętszego Imienia Maryi w Czepielowicach, ksiądz proboszcz Antoni Akińcza z parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz ksiądz Stanisław Wróblewski. Duchowni wygłosili okolicznościowe kazania, w których poruszali tematy związane z trudną z historią przesiedleń Polaków na ziemie odzyskane. Msza Święta odbyła się w kaplicy przy Cmentarzu w Tarnowcu.

W ramach obchodów odsłonięty i poświęcony został pomnik ku czci pomordowanych i przymusowo wysiedlonych Polaków z Kresów Wschodnich. Fundusze na jego budowę zebrał Społeczny Komitet Budowy Pomnika w Tarnowcu w składzie: Henryk Derega (odpowiedzialny za projekt i część wizualną pomnika), Ryszard Gawroniuk, Antoni Haber, Bogusław Jarosz (pomysłodawca powstania pomnika), Mieczysław Kuropatnicki, Zbigniew Łęczyński, Rudolf Stanisławski i Grzegorz Tokarczyk.

Oprócz mieszkańców Tarnowca, wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele władz lokalnych, przedstawiciele kultury, nauki i radni. Wśród obecnych nie zabrakło wójta Gminy Lubsza – Bogusława Gąsiorowskiego, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lubszy – Beaty Zatoń-Kowalczyk, radnego Sejmiku Województwa Opolskiego – Dariusza Byczkowskiego, dyrektora Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Opolu – Janusza Wójcika, profesora Uniwersytetu Wrocławskiego – Jana Krasickiego, członka Zarządu Stowarzyszenia Odra-Niemen – Grażyny Piotrowicz oraz radnych Gminy Lubsza.

Ostatnim punktem programu uroczystości było wspólne spotkanie w Świetlicy Wiejskiej w Tarnowcu, w której przygotowano specjalne występy artystyczne z pieśniami kresowymi odśpiewanymi przez zespół w składzie: Jan Sowa, Aneta Staniszewska oraz Bożena Pakuła.