Patron, który ruszył  świat – sesja naukowa poświęcona Tadeuszowi Kościuszce

0
Reklama

W miniony czwartek, 26 października, w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 6 w Brzegu mieliśmy przyjemność uczestniczyć w pięknej i niesamowitej lekcji historii. Z okazji Międzynarodowego Roku Tadeusza Kościuszki i dwusetnej rocznicy jego śmierci gościliśmy dyrektora Panoramy Racławickiej pana Romualda Nowaka oraz nadzorującego działalność Młodzieżowej Rady Miejskiej Brzegu pana Piotra Szpulaka.


Obaj prelegenci byli uczniami naszej szkoły, dlatego z sentymentem do niej na chwilę wrócili. Organizatorem tego ważnego spotkania był Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami panią Mariolą Mesjasz-Walas i panem Marcinem Kozikiem.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Pan Romuald Nowak w ujmującym wystąpieniu przybliżył uczniom postać patrona naszej szkoły. Dowiedzieliśmy się o faktach z życia bohatera, których nie uczy się na lekcjach historii. Otóż  w czerwcu 1776 r. Kościuszko wszedł na pokład szkunera płynącego do Ameryki Północnej i zdecydowana większość podróży upłynęła bez większych problemów, ale kiedy statek zbliżał się do francuskiej kolonii na Santo Domingo (dziś Haiti), natrafili na tropikalny huragan, który rozbił żaglowiec o rafę koralową. Kościuszko i pięciu mu towarzyszących Polaków cudem dopłynęło wpław do brzegu Martyniki.  Ten i wiele innych faktów zaprezentowano nam tego dnia. Poznaliśmy też historię Panoramy Racławickiej, dowiedzieliśmy się, że pierwotnie była ona we Lwowie, a dopiero po II wojnie światowej przeniesiono ją do Wrocławia.

W związku z tak ważną okazją uczniowie przygotowali wystawę prac przedstawiającą portrety patrona, pisali do niego listy i układali wiersze. Jeden z nich zaprezentowała w czasie sesji uczennica klasy III e, Amelia Bonar. Zabrzmiał też hymn szkoły poświęcony Tadeuszowi Kościuszce, który przygotował i podarował nam były nauczyciel pan Artur Kamiński.

Po wszystkim przyszedł czas na  pytania dotyczące Panoramy Racławickiej i życia naszego bohatera.  Zebranych interesowało to w jaki sposób Kościuszko potrafił zjednoczyć tak wielką rzeszę ludzi, dlaczego górę w Australii nazwano jego imieniem, a także to, dlaczego patron szkoły znany jest  na całym świecie.

Jako podsumowanie tej wspaniałej lekcji padły słowa samego Kościuszki: „Łączmy serca, łączmy ręce – najściślej. Narodowi i Ojczyźnie waszą wierność winniście”. I my, młodzież polska, wierzymy, że są i będą aktualne zawsze. Jesteśmy bardzo wdzięczni organizatorom za to, że mogliśmy wziąć udział w tak fascynującym spotkaniu. I czekamy na kolejne!

Warsztaty dziennikarskie:
Nikodem Jachećzdjęcia
Adam Szpinetaopiekun
Adriana Puzyniak

Reklama