Zielona Szkoła uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Brzegu

0

W dniach od 3 – 7 czerwca 2019 r. uczniowie klas 5b i 5d Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Brzegu uczestniczyli w Zielonej Szkole w Świeradowie Zdroju. Pogada dopisała, więc bogaty program wyjazdu został w 100% zrealizowany. A atrakcji było naprawdę wiele. Każdego dnia zajęcia były ciekawe i niepowtarzalne.


Zwiedziliśmy przepiękną miejscowość Świeradów Zdrój z jego przepięknym Domem Zdrojowym, w którym kosztowaliśmy zdrowotnych wód. Przepiękne parki oraz fontanna w centrum dawały nam chwile orzeźwienia podczas spacerów. Kolejne dni to górskie wędrówki. Na Stóg Izerski o wysokości 1105 m n.p.m, najwyższą górę tego pasma górskiego, wjechaliśmy gondolą, odwiedziliśmy schronisko, w którym lody smakowały wyśmienicie. Zdobyliśmy również Zajęcznik, z którego schodząc poznaliśmy ścieżkę edukacyjną, było na niej 9 stacji o różnej tematyce np: o zwierzętach – ślady i tropy, roślinności Gór Izerskich, o katastrofie ekologicznej jak również o leśnej muzyce.

Były to bardzo ciekawe lekcje przyrody. Odwiedziliśmy starą skocznię, na szlaku szukaliśmy cennych kamieni występujących w tych okolicach. Kolejny zdobyty punkt widokowy to Świętojanki, w drodze powrotnej złapaliśmy oddech przy wodospadzie Kwisy. Wyjazd uczniów do miejscowości Leśna to następny punkt programu. Zwiedziliśmy tam zamek Czocha, w którym tajne podziemne przejścia oraz tajemnicze pokoje wzbudzały szczególną ciekawość uczniów. Dzieci dowiedziały się, że w pomieszczeniach zamku był realizowany serial „Tajemnice Twierdzy Szyfrów” Bogusława Wołoszańskiego, a niektóre meble były wykorzystane w filmie „Gdzie jest generał”. Zapora oraz elektrownia, które znajdują się nieopodal też zaciekawiły uczniów.

W ostatni dzień, w Szklarskiej Porębie zostaliśmy ugoszczeni w Chacie Walońskiej, w której wszyscy przeszliśmy pewnego rodzaju chrzest. Było wesoło. Zielona Szkoła to również zajęcia edukacyjne. Każdego dnia realizowane były projekty z j. polskiego, nauk matematyczno – przyrodniczch, j. angielskiego oraz w-f, z których były oceny. Wieczorami były gry i zabawy na boisku, turniej tenisa stołowego, zawody na kręgielni, dyskoteka, konkurs tańca disco oraz tradycyjne ognisko z pieczonymi kiełbaskami. Dzieci dbały o porządek w swoich pokojach, ponieważ rywalizowały w konkursie czystości, codziennie miały dyżur na stołówce- nakrywanie do stołu, sprzątanie po posiłkach. Jedzenie było smaczne i urozmaicone. Wyjazd na Zieloną Szkołę okazał się swoistą szkołą życia, egzamin ten wszyscy uczniowie zdali wzorowo. Szczególne podziękowania składamy p. Ewelinie Sznajder, która pomagała wychowawczyniom uczniów.

                                                                                     Wychowawczynie klas 5b i 5d:

                                                                                      Renata Dworak, Dorota Banik.