Krasomówcy z „Jedynki”

0

19 października 2019 r. w Klubie Wojskowym przy ulicy Piastowskiej 14 w Brzegu kolejny już raz miały miejsce eliminacje wojewódzkie Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego. Motto konkursu zaczerpnięto z dramatu „Beniowski” Juliusza Słowackiego: „Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa”.


Każdy zapewne zastanawia się, czy w dobie nowoczesności krasomówstwo jest jeszcze potrzebne. Okazuje się, że sztuka pięknego mówienia trwać będzie dopóty, dopóki młodzież będzie ją pielęgnowała, a zainteresowanie konkursem było naprawdę zaskakujące. Skierowany był do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Łącznie wzięło w nim udział 22 uczestników, których zadaniem była pięciominutowa prezentacja tematu związanego z turystyką, krajoznawstwem i historią naszego kraju. Jury było pod wrażeniem nie tylko zdolności młodych krasomówców, ale także różnorodności prezentowanych przez nich tekstów. Uroku dodawała piękna jesienna aura widoczna za oknami sali, w której prezentowali się oratorzy.

Publiczną Szkołę Podstawową nr 1 w Brzegu reprezentowały trzy uczennice: Lena Basik z kl. 4 a i Zuzanna Borowska z kl. 5 b – opiekun Pani Anna Nakonieczna oraz                          Malwina Linkowska z kl. 8 a – opiekun Pani Beata Rudyk. Komisja miała trudne zadanie, gdyż wszyscy uczestnicy w sposób spontaniczny i sugestywny, barwną i piękną polszczyzną zaprezentowali przygotowane przez siebie utwory. Wielkim kunsztem oratorskim wykazała się Malwina Linkowska, która zajęła III miejsce i zakwalifikowała się do finału. Będzie reprezentowała nasze województwo na Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym w Legnicy. Malwinie gratulujemy sukcesu. Trzymamy za nią kciuki i życzymy powodzenia na kolejnym etapie konkursu.

Beata Rudyk