Dzień Języka Ojczystego w Ósemce

0
Reklama

Większości z nas luty kojarzy się przede wszystkim z walentynkami oraz czasem karnawałowych zabaw. Nie wszyscy jednak pamiętają, że 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, określany także mianem Międzynarodowego Dnia Dziedzictwa Językowego. Na datę obchodów wybrany został dzień, upamiętniający wydarzenia 1952 roku, kiedy to w miejscowości Dhaka (obecnej stolicy Bangladeszu) doszło do demonstracji, a następnie zamordowania pięciu studentów, domagających się uznania ich języka ojczystego – bengalskiego – za jeden z dwóch urzędowych języków ówczesnego państwa Pakistan.

Poza upamiętnieniem wymienionych wydarzeń, głównym przesłaniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest promocja wielojęzyczności oraz zwrócenie uwagi na chronienie różnorodności językowej, bezpośrednio związanej z problemem wymierania języków i kultur.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Ten dzieńprzypomina nam Polakom o roli i miejscu języka polskiego w codziennym życiu. Każdy z nas zatem odpowiada za znajomość języka ojczystego i powinien zadbać o jego poprawność. Uczyć się nowych słów, ich znaczeń, a także poprawnej pisowni i wymowy, bo poprzez język budujemy swoją tożsamość i odrębność. Pomagają w tym kampanie społeczne mające na celu podnoszenie świadomości językowej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za polszczyznę. 21 lutego w różnych miejscach odbywają się spotkania poświęcone historii języka polskiego, jego bogactwa i różnorodności stylistycznej.

               Od wielu lat Publiczna Szkoła Podstawowa nr 8 w różnorodny sposób włącza się w obchody Dnia Języka Ojczystego. Również w tym roku dyrekcja, nauczyciele i uczniowie celebrowali to święto. Na szkolnych korytarzach pojawiły się postery promujące poprawność językową i bogactwo polszczyzny. Drzwi gabinetów ozdobiły różne ciekawostki i zabawy językowe,  ortogramy, związki frazeologiczne, łamańce językowe, mandale ortograficzne, rebusy, interesujące zadania. Nawet najwięksi ignoranci zatrzymywali się, aby spróbować swoich sił.

W tym dniu lekcje języka polskiego poświęcone były różnorodnym ćwiczeniom językowym i zabawom słownym. Uczniowie z młodszych klas bawili się w kalambury, odgadując związki frazeologiczne, rozwiązywali  rebusy i czytali łamańce językowe. Starsi konkurowali w zawodach, szukając haseł w słownikach oraz ukrytych w tekstach błędów. Tworzyli ciągi słów z trudnością ortograficzną. Rywalizowali w potyczkach językowych, odpowiadając na pytania z zakresu nauki o języku. Szczególnym zainteresowaniem w klasach 4 – 8 cieszyła się gra kahoot. Wszyscy świetnie się bawili, jednocześnie się ucząc.

Tegoroczne obchody święta języka ojczystego w PSP8 stanowiły  szczególną zachętą, by zadbać o swój język, na co dzień zwracając uwagę na poprawność językową, korzystając z bogactwa polszczyzny oraz czytając, ponieważ właśnie literatura utrwala i kształtuje język. Jest nadzieja, że uczniowie będą pamiętać,  że język polski jest skarbnicą naszej historii, kultury, doświadczeń oraz tego, co najbardziej cenne.

Teresa Medyńska-Aporowicz

Reklama