Uczennica „Ósemki” finalistką Akademii Wiedzy o Prawie

0
fot. Szkoła
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ignoratio iuris nocet – niektórzy znaczenie tych słów poznają dopiero wtedy, gdy na ich drodze staną organy wymiaru sprawiedliwości. Zupełnie inaczej jest w przypadku uczniów naszej szkoły – nie tylko wiedzą, że prawo jest ważną dziedziną życia człowieka, ale przez ostatnie trzy miesiące zagłębili się w przepisy kodeksu cywilnego, karnego, rodzinnego i opiekuńczego, natomiast prawo konstytucyjne nie ma przed nimi tajemnic.


O tym, że prawo reguluje każdy aspekt naszego życia i choć na co dzień, mniej lub bardziej świadomie, podążamy wytyczoną przez nie ścieżką, o tym, że to, co wydaje nam się naturalne jest również opisane przez system norm i przepisów, których wcale nie musimy się bać przekonywała uczniów klas szóstych i ósmych mgr Kasia Wysocka.

Pretekstem do wypłynięcia na legislacyjny ocean była kolejna, już ósma edycja ogólnopolskiego konkursu Akademia Wiedzy o Prawie, którego organizatorem jest Krajowa Izba Radców Prawnych.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

W tegorocznej edycji udział wzięło 1080 uczniów z całej Polski, z których 34 spotkało się 15. maja w Warszawie w ścisłym finale konkursu. 18 uczestników reprezentowało szkoły ponadpodstawowe a 16 podstawowe.

W tym drugim gronie znalazła się uczennica klasy 8b, Paulina Czyż, która wygrywając etap wojewódzki konkursu, jako jedyna uczennica szkoły podstawowej, uzyskała prawo reprezentowania Okręgowej Izby Radców Prawnych w Opolu.

Akademia Prawa jest konkursem wymagającym od tak młodych pasjonatów prawa szerokiego zakresu niezbędnej wiedzy, wykracza daleko poza podstawę programową któregokolwiek przedmiotu nauczanego w szkole podstawowej, zaś fakt, że o awansie do etapu wojewódzkiego decyduje nie tylko poprawność odpowiedzi, ale też czas w jakim zostaly udzielone, znacznie podnosi poprzeczkę oraz… poziom adrenaliny uczestnikow.

Chcielibyśmy podkreślić fakt, iż w pierwszym etapie konkursu udział wzięło dziesięcioro uczniów, którzy z imponującymi wynikami awansowali do etapu wojewódzkiego. Osoby te każdą wolną chwilę poświęcały na udział w zajęciach dodatkowych, zapoznawanie się z ustawami oraz komentarzami do nich, oglądanie specjalistycznych podkastów, a nawet niczym studenci prawa – rozwiązywanie kazusów. Zaangażowanie i konsekwencja zaowocowały bardzo dobrymi wynikami w finale wojewódzkim, w którym o awansie zadecydował jeden punkt. Niestety każda z Okręgowych Izb Radców Prawnych mogła być reprezentowana tylko przez jednego ucznia szkoły podstawowej oraz jednego ucznia szkoły średniej.

Dura lex, sed lex chciałoby się powiedzieć. Twarde prawo, ale prawo.

Składamy serdeczne gratulacje wszystkim uczniom, którzy podjęli prawnicze wyzwanie: Zofii Hryniewicz, Mai Sajdak, Kai Popko-Skalskiej, Natalii Szymuli, Paulinie Kukule, Aleksandrze Kotwis, Paulinie Czyż, Julii Bolak, Wojciechowi Szymuli, Szymonowi Kuligowi

Kolejna edycja Akademii Wiedzy o Prawie za rok, ale już dziś zapraszamy zainteresowanych do kontaktu z Panią Kasia Wysocka.

Katarzyna Wysocka

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama