Niezapomniana lekcja historii

0

3 grudnia 2015 roku uczniowie wszystkich klas drugich Publicznego Gimnazjum nr 2 w Zespole Szkół nr 1 z Oddziałami Sportowymi w Brzegu udali się na wycieczkę do Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau. Opiekę nad nami sprawowali nauczyciele – Jolanta Budzowska, Iwona Cyprych, Anna Mielnik, Dorota Wyrzykowska oraz Marcin Kozik, którzy wraz z uczniami zwiedzili dwie części dawnego obozu koncentracyjnego.


Wyjechaliśmy około godziny 6:10, by po czterogodzinnej podróży dotrzeć na miejsce. Pomimo wczesnej godziny obiekt powoli zapełniał się coraz większą liczbą odwiedzających, nie tylko z Polski. O godzinie 10:15 rozpoczęliśmy wizytę, oglądając pozostałości po dawnym obozie, słuchając swoich przewodników na wcześniej odebranych odbiornikach i słuchawkach. Na wstępie dowiedzieliśmy się, że cały kompleks składał się z trzech części: Auschwitz I (obóz macierzysty, Oświęcim), Auschwitz II – Birkenau (Brzezinka) oraz Auschwitz III – Monowitz (Monowice). Zwiedzanie zaczęliśmy od obejrzenia cynicznego napisu znajdującego się na obozowej bramie: ”Arbeit macht frei”, czyli ”Praca czyni wolnym”. Podczas wizyty w pierwszej części obozu mogliśmy dowiedzieć się, jak wyglądało codziennie życie więźniów, a także jak organizowano ucieczki i dlaczego było ich tak mało. Zobaczyliśmy także przedmioty codziennego użytku, takie jak walizki, szczoteczki, buty, skarpety, protezy, pasiaki, okulary i kubki. Poznaliśmy historię wielu Żydów, którzy trafili do obozu i przeżyli go, a także dowiedzieliśmy się, na czym polegała niemiecka polityka eksterminacji. Uczniowie nie kryli uczuć, kiedy zobaczyli fotografie więźniów wykonane zaraz po wyzwoleniu obozu . W jednym z baraków przeszliśmy długim korytarzem wypełnionym zdjęciami więźniów i informacjami o nich .Można było poznać dane osobowe, numer więźnia, jego narodowość, zawód, datę urodzenia oraz w większości przypadków – datę śmierci. W Auschwitz I zobaczyliśmy również przeogromną księgę zawierającą listę zamordowanych w obozie oraz obejrzeliśmy film, który opowiadał o życiu różnych narodowości przed wojną i w jej trakcie. Przewodnicy zaprowadzili nas również do bloku nr 11, tzw. Bloku Śmierci, gdzie mogliśmy przekonać się , jak karani byli więźniowie oraz gdzie zginął św. Maksymilian Kolbe. Następnie podjechaliśmy autokarem do odległej o 3 kilometry drugiej części obozu – Brzezinki. Była ona znacznie większa. Na rampie kolejowej obejrzeliśmy oryginalny wagon służący do transportu więźniów i przeszliśmy drogę, którą nieświadomi niebezpieczeństwa ludzie szli do ”kąpieli”. Przewodnicy pokazali nam zniszczone w pośpiechu przez Niemców fundamenty dawnych komór gazowych oraz pieców krematoryjnych, które paliły zwłoki zamordowanych. Podczas zwiedzania męskich baraków uczniowie byli bardzo przejęci i zaciekawieni. Dopiero po obejrzeniu drugiej części obozu zrozumieliśmy, z jak wielką tragedią się zetknęliśmy.
Zwiedzenie muzeum Auschwitz – Birkenau wniosło wiele nowych doświadczeń do naszego życia. Zrozumieliśmy, że powinniśmy szanować wszystkie religie, narodowości oraz doceniać to, co oferuje nam codzienność. Takie miejsca powinno się odwiedzić, by wskrzesić pamięć o zamordowanych oraz by poznać historie ocalonych, ponieważ już niedługo nie pozostaną żadne żywe osoby, które przeżyły tę tragedię.

Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego
Norbert Madura