OPOWIEŚĆ O „WINIE” BEZ ZBRODNI I ZBRODNI BEZ KARY

0
Reklama

3 lutego 2011r. Sejm RP uchwalił ustawę o ustanowieniu 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Przez wiele lat zabiegały o to środowiska kombatanckie i rodziny „Wyklętych”, wspierane przez prezesa IPN Janusza Kurtykę i prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który wystąpił z inicjatywą ustawodawczą, mającą na celu wprowadzenie nowego święta państwowego.


„Narodowy Dzień Pamięci <Żołnierzy Wyklętych> ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny” – brzmiało uzasadnienie projektu.
Wybór daty nie był przypadkowy. To właśnie 1 marca 1951r. w warszawskim więzieniu przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie komunistyczny aparat bezpieczeństwa zamordował strzałem w tył głowy członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Uczniowie PG nr 1 w Brzegu uczcili pamięć niezłomnych Bohaterów walczących przeciwko – siłą narzuconej przez sowietów – komunistycznej władzy. Na lekcjach historii i wos dowiedzieliśmy się o powojennym podziemiu niepodległościowym, poznaliśmy tragiczne losy Danuty Siedzikówny „Inki”, Jana Rodowicza „Anody”, rotmistrza Witolda Pileckiego i generała Emila Fieldorfa „Nila”. Obejrzeliśmy film pt. „Inka 1946” o dzielnej sanitariuszce z oddziału Zygmunta Szendzielarza – „Łupaszki”, która mimo stosowanych przez ubeków tortur nie wydała nikogo. „ Tylu ludzi mogło zginąć. Lepiej, że ja jedna zginę. Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się, jak trzeba” – te słowa dzielnej siedemnastolatki głęboko zapadły w nasze serca.

Wielu uczniów naszej szkoły zaangażowało się w przygotowanie godnej oprawy tego święta. Artur Pacyna i Grzegorz Tymków z klasy 3b przygotowali audycję radiową i koncert pieśni poświęconych Żołnierzom Wyklętym. Pieśni te towarzyszyły nam podczas przerw. W lutym uczniowie klas drugich i trzecich wzięli udział w konkursie plastycznym poświęconym omawianej tematyce. Laureatkami konkursu zostały: Wiktoria Olszewska z kl 2b, Martyna Pasierska z kl. 3b, Klaudia Szumlakowska z kl. 3c i Katarzyna Chmiel z kl. 3a. Dziewczęta zostały nagrodzone przez panią dyrektor Danutę Stefańską, a ich prace zakwalifikowano do etapu regionalnego Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”. Pozostałe prace konkursowe wzbogaciły wystawę, którą przygotowaliśmy w ramach obchodów wspomnianego święta.

Uczniowie klasy 3c mieli okazję zagrać na lekcji historii w grę planszową „Bohaterowie Wyklęci”, gdzie wcielali się w dowódców oddziałów walczących z władzą komunistyczną. Ich zadaniem było wykonanie różnych misji skierowanych przeciwko Władzy Ludowej. Uczniowie innych klas mogli dzięki tej grze zanurzyć się w historię podczas zajęć koła historycznego.

II LO im. Zbigniewa Herberta w Brzegu zaprosiło nas do udziału w konkursie „ŻOŁNIERZE WYKLĘCI – BOHATEROWIE NASZEJ WOLNOŚCI”. 1 marca odbył się szkolny etap tego konkursu. PG nr 1 reprezentować będą: Sabina Biała i Daniel Warzycha. Konkurs odbędzie się 17.03.2016r.

Sabina Biała kl.3b

Reklama