Jak uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 4 połknęli BAKCYLA

0

16 marca 2017 roku w Sali Stropowej brzeskiego Ratusza miał miejsce finał konkursu wiedzy organizowanego w ramach innowacji pedagogicznej realizowanej na terenie gminy Brzeg: „Brzeski system doradztwa edukacyjno – zawodowego od przedszkola do gimnazjum”. Innowacja ta oparta jest m.in. na ogólnopolskim projekcie BAKCYL, którego celem jest podniesienie praktycznej wiedzy finansowej młodzieży. Pomysłodawcą i organizatorem projektu BAKCYL jest Warszawski Instytut Bankowości oraz Związek Banków Polskich.


Do ścisłego finału zakwalifikowało się troje uczniów Publicznego Gimnazjum nr 4: Milena Foryś z klasy II „A”, Michał Frankiewicz z II „B” oraz Sebastian Nawrocki z II „A”. Droga do finału nie była jednak prosta. 30 stycznia 2017 roku uczniowie wszystkich brzeskich gimnazjów sprawdzili swoją wiedzę z zakresu finansów, rozwiązując test przygotowany przez specjalistów w dziedzinie ekonomii. Uczniowie zmierzyli się z testem podczas Dnia Kariery, którego obchody związane były z realizacją wyżej wspomnianej innowacji pedagogicznej. Uczestnicy, którzy odpowiedzieli poprawnie na co najmniej 70 % pytań, zostali zakwalifikowani do II etapu rywalizacji, która polegała na zmierzeniu się z interaktywną grą symulacyjną „Pierwszy Milion”. Co ciekawe wśród 495 uczniów, którzy rozwiązywali test, było tylko trzech, którzy osiągnęli maksymalną liczbę punktów. Jednym z nich był uczeń naszej szkoły Michał Łazarczyk.

Interaktywna gra „Pierwszy Milion” sprawdzała umiejętności biznesowe – inwestowania, posługiwania się różnymi produktami finansowymi. Dawała więc ona możliwość wielkich zarobków, ale należało się również liczyć z tym, że wiele można stracić. Wszystko to oczywiście wirtualnie. Uczniowie, którzy zarobili najwięcej i w najmniejszej liczbie tur, zostali zakwalifikowani do ostatniego, finałowego etapu zmagań. Na pierwszym miejscu był nasz uczeń Michał Frankiewicz, który zgromadził majątek o wartości 1.541 021 899,39 zł.
Finałowa rywalizacja szesnaściorga uczniów wszystkich brzeskich gimnazjów przyniosła zwycięstwo uczniowi Publicznego Gimnazjum nr 4 Sebastianowi Nawrockiem, a koleżance z jego klasy Milenie Foryś dała II miejsce. Sebastian i Milena oraz pozostali uczestnicy konkursu otrzymali niezwykle cenne nagrody z rąk Z-cy burmistrza Brzegu Tomasza Witkowskiego oraz Waldemara Zbytka (Wiceprezesa Warszawskiego Instytutu Bankowości).

Katarzyna Wolak