Tysiąc prezentów dla dzieci z brzeskiego szpitala

0
Reklama
Reklama
Reklama

W poniedziałkowe przedpołudnie do Oddziału Dziecięcego Brzeskiego Centrum Medycznego trafiło tysiąc prezentów, które przez najbliższy rok przekazywane będą najmłodszym pacjentom szpitala.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Reklama

 Są to opakowane i ozdobione kolorowymi wstążkami książki wraz ze specjalnym listem mającym podnieść na duchu maluchy zmagające się z problemami zdrowotnymi.
Pakowanie książek trwało przez cały weekend. W pomieszczeniach Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych „Szansa” w Brzegu praca paliła się w rękach. Wśród wolontariuszy pojawił się również Wicestarosta Powiatu Brzeskiego – Janusz Gil.
W poniedziałek o godzinie 10.00 wszystkie książki przekazane zostały brzeskiemu szpitalowi. Będą one prezentami dla każdego dziecka, które trafi na oddział dziecięcy. Umowę o przekazaniu darowizny podpisał Dyrektor Brzeskiego Centrum Medycznego – Krzysztof Konik i Prezes Fundacji Rozwój – Marek Kołkowski.
„Ze wszystkich pacjentów, którzy trafiają do szpitala, to właśnie dzieci najgorzej znoszą pobyt w nim – mówi Dyrektor BCM – Krzysztof Konik. Dokładamy wszelkich starań żeby czuły się one u nas jak najmniej zagubione. Dzięki książkom, które dostaną w prezencie oraz tym znajdującym się w naszej biblioteczce, mają okazję zapomnieć o swoich dolegliwościach. Dają im one możliwość zwrócenia uwagi na coś pozytywnego, a jest to moim zdaniem niezwykle istotna sprawa”.
Mali pacjenci, którzy w poniedziałek przebywali na oddziale dziecięcym mieli okazję posłuchać bajek, które czytali im: Starosta Powiatu Brzeskiego – Maciej Stefański, Dyrektor BCM Krzysztof Konik, pracownik firmy Tauron – Andrzej Wojtkowski oraz mamy i tatusiowie, którzy nie odstępowali swoich chorych pociech na krok.
„Cieszę się, że dzięki współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi udaje się zrealizować tak wspaniałe inicjatywy, jak ta dzisiejsza – mówi Starosta Powiatu Brzeskiego – Maciej Stefański. Młodzi ludzie pokazują, że chcą pomagać innym i działać na rzecz lokalnego społeczeństwa. Niezwykle budujące jest to, że jest ich w naszym powiecie bardzo dużo. To nie tylko wolontariusze z Fundacji Rozwój, którzy zrobili tak wiele dobrego dla naszego szpitala, ale też mnóstwo innych osób skupionych wokół różnych organizacji. Dziękuję im za to, że chce im się działać i mam nadzieję, że będziemy mieli okazję współpracować przy wielu innych okazjach”.
Poniedziałkowa akcja odbyła się w ramach programu „Zaczytani”, który od 2013 roku prowadzi Fundacja Rozwój. Inicjatywę wspiera również firma Tauron oraz Starostwo Powiatowe w Brzegu, a honorowy patronat nad nią objęła Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska. W ramach akcji „Zaczytani” wolontariusze z całej Polski zbierają używane książki, aby następnie przekazać je na oddziały dziecięce szpitali.
Od września 2013 roku udało się uruchomić 240 punktów zbiórek (w szkołach, bibliotekach, urzędach i firmach), zebrano ponad 40 tysięcy książek, które trafiły do niemal 60 nowo otwartych, przyszpitalnych bibliotek. W zbiórkę zaangażowanych było około 20 tysięcy wolontariuszy. Te liczby robią tym większe wrażenie, że wszystko narodziło się w Brzegu i wyewoluowało ze wspólnej akcji Fundacji Rozwój i Starostwa Powiatowego w Brzegu, która polegała na otworzeniu niewielkiej biblioteki na tutejszym oddziale dziecięcym.
Po wakacjach Fundacja Rozwój planuje otwarcia kolejnych biblioteczek dla małych pacjentów, między innymi w Opolu, Krapkowicach i Kędzierzynie-Koźlu. 

Reklama