Kandydaci do powiatu z Kukiz ’15 proponują jawność i przejrzystość w funkcjonowaniu urzędu

0

Rejestr i publikacja wszystkich umów zawieranych przez starostwo oraz przynależne jednostki, wykaz wszystkich urzędników wraz z przynależnością partyjną, a także stworzenie „mapy wydatków”, która w przejrzysty sposób będzie ukazywać cele, na które wydawane są pieniądze z budżetu. Taką propozycję przedstawili na dzisiejszej konferencji prasowej kandydaci Kukiz ’15 do Rady Powiatu Brzeskiego.


– Chcemy, aby urząd funkcjonował w sposób jawny i przejrzysty. Mieszkańcy powinni mieć łatwy dostęp do informacji o zawieranych umowach, o wszystkich urzędnikach wraz z ich przynależnością partyjną – mówi Radosław Majgier i dodaje: – Tak, żeby nie powtórzyła się sytuacja jaką mamy pomiędzy Brzegiem a Skarbimierzem, że są jakieś powiązania rodzinne. Chcemy mieć kompetentnych urzędników, którzy będą zajmować się sprawami mieszkańców.

– Kolejną propozycją jest opracowanie „mapy wydatków”. To posłuży przejrzystości finansów, czyli np. jaki procent jest przeznaczany na służbę zdrowia, ile wydajemy na edukację. Tak, żeby było to zrozumiałe dla mieszkańców, aby nie musieli wysyłać setek wniosków. Zeznania BIP-u (Biuletyn Informacji Publicznej – red.) są tak przedstawione, że ciężko jest w tym połapać się. „Mapa wydatków” będzie prosta i przejrzysta – tłumaczy Radosław Majgier.

Dodajmy, że kandydaci Kukiz ’15 do rady powiatowej zapowiedzieli również działania na rzecz profilaktyki uzależnień. Nawet kilka razy w miesiącu policjanci i specjaliści mogliby spotykać się z młodzieżą w celu podnoszenia społecznej świadomości o zagrożeniach wynikających ze spożywania narkotyków, czy alkoholu.