Rocznica śmierci Napoleona Bonaparte, zmarłego w wieku 51 lat. Francuski dowódca wojskowy, pierwszy konsul Francji, cesarz Francuzów i król Włoch

0
Napoleon
Reklama

Napoleon cierpiał na zaawansowanego raka żołądka (jego ojciec również) i nawet dzisiejsze nowoczesne metody leczenia nie dałyby mu szans na przeżycie więcej niż roku. Odkryto dwa wielkie wrzody żołądka, z których jeden przebijał się do wątroby i wszystko wskazuje na to, że rakowe zmiany zaatakowały inne narządy. Jedną z przyczyn choroby mogło być prawdopodobnie spożywanie dużej ilości żywności konserwowanej solą i mała liczba świeżych warzyw i owoców w diecie wodza, spędzającego życie na polach bitewnych. Rocznica śmierci Napoleona Bonaparte.

Pod klęsce w bitwie pod Waterloo w czerwcu 1815 roku cesarz Napoleon abdykował i oddał się w ręce brytyjskie. Decydująca o losach byłego cesarza Francuzów Anglia nie chciała ryzykować ani jego egzekucji, do czego dążyli najzagorzalsi przeciwnicy Napoleona, ani wątpliwego ze względów propagandowych procesu.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Ryzykowne byłoby również uwięzienie go na terenie Królestwa bądź internowanie – jak miało to miejsce przypadku internowania Bonapartego na położonej u wybrzeży Francji Elbie – zbyt blisko Europy.

Rocznica śmierci Napoleona Bonaparte

Rząd brytyjski zdecydował więc, że Napoleon jako „więzień stanu” zostanie przewieziony i osadzony na wyspie św. Heleny. Położona na Oceanie Atlantyckim wyspa św. Heleny to niewielka (ok. 122 km kw.) wulkaniczna wyspa położona niemal 2000 kilometrów od zachodnich wybrzeży Afryki.

Odkryta w 1502 roku przez żeglarzy portugalskich, długi czas pozostawała niezamieszkana, a od połowy XVII wieku wykorzystywana była przez Kompanię Wschodnioindyjską jako baza aprowizacyjna dla okrętów i punt sanitarny dla marynarzy.

Napoleon i towarzysząca mu kilkunastoosobowa świta początkowo zakwaterowani zostali w domu kupca Williama Balcombe’a, lecz po przybyciu na św. Helenę nowego gubernatora, Hudsona Lowe, francuskich więźniów przeniesiono do położonej w głębi lądu posiadłości Longwood House, dawnej letniej rezydencji gubernatora.

„Więźnia stanu” strzegło stale 500 żołnierzy 53 regimentu piechoty, rozmieszczonych wokół posiadłości i sygnalizujących miejsce pobytu ex-cesarza przy pomocy specjalnych semaforów wyposażonych we flagi.

Więzień stanu

Wokół wyspy nieustannie krążyło od dwóch do pięciu okrętów wojennych, a nieliczne miejsca, w których było możliwe przybicie do skalistych brzegów wyspy zostały ufortyfikowane i również obsadzone żołnierzami brytyjskimi.

Stosunki między Napoleonem a Hudsonem Lowe nie należały – łagodnie mówiąc – do najlepszych. Brytyjski gubernator był pozbawionym wyobraźni służbistą, starającym się wypełnić jedynie powierzone mu zadanie: niedopuszczenie do ucieczki „generała Buonaparte” z wyspy.

Trudno powiedzieć, na ile ograniczenia, którym poddawał Napoleona i jego otoczenie były jego własną inicjatywą, a na ile były efektem płynących z Anglii dyrektyw, jednak ograniczenie przepływu korespondencji, wizyt, a niekiedy także możliwości poruszania się przez Napoleona i jego świtę po wyspie wielokrotnie wywoływały ostre konflikty.

Podobnie rzecz miała się z zarządzeniem gubernatora, zmuszającym Francuzów do płacenia z własnych zasobów za żywność i drewno na opał. Na skutek tych zadrażnień „więzień stanu” spotkał się z gubernatorem Lowe zaledwie sześć razy.

Wyspa św. Heleny

Rytm życia Napoleona na wyspie św. Heleny był z naturalnych przyczyn bardzo monotonny. Dzień rozpoczynał konną przejażdżką, po której udawał się na przechadzkę po ogrodzie, następnie brał długą kąpiel, w czasie której oddawał się lekturze. Podawany w południe obiad składał się zazwyczaj z gorącego rosołu, dwóch dań mięsnych i warzyw.

Po południu ex-cesarz dyktował współpracownikom swoje wspomnienia lub zajmował się – z dość mizernymi efektami – przydomowym ogródkiem. Niekiedy prace nad wspomnieniami przeciągały się do późnych godzin nocnych i zdarzało się, że zapisujący słowa cesarza generał Montholon zasypiał ze zmęczenia – zastępował go wtedy generał Gourgaud.

W świcie Napoleona – obok generałów Gourgauda, Montholona i Bertranda, lekarzy Ciprianiego i Antomarchiego oraz służących – przez kilka miesięcy przebywał także Polak, porucznik szwoleżerów Karol Piątkowski, który na wygnanie z cesarzem udał się dobrowolnie.

Na wyspie św. Heleny przebywał niecały rok – opuścił ją w październiku 1816 roku, gdy decyzją Londynu zmniejszono liczbę świty cesarskiej na wyspie (miesiąc później św. Helenę musiał opuścić sekretarz Napoleona Emmanuel de las Casses).

Panujący na wyspie św. Heleny wilgotny i wietrzny klimat oraz warunki życia rychło podkopały zdrowie Napoleona. Longwood nie było zaopatrzone w wodę bieżącą, przez ściany letniego domu często przeciskał się wiatr, a żyjące w posiadłości szczury, wg wspomnień mieszkańców, często buszowały po domu nie przejmując się obecnością ludzi.

Coraz więcej trudności

Fatalne warunki sanitarne na wyspie, uboga roślinność, brak witamin, powodowały, że mieszkańcy Longwood – podobnie jak spora część mieszkańców Jamestown – często zapadali za dyzenterię.

Stan zdrowia Napoleona pogorszył się już w 1816 roku – były cesarz uskarżał się na bóle głowy i nóg oraz dolegliwości żołądkowe. Po jakimś czasie jego samopoczucie poprawiło się, ale dolegliwości powracały z czasem przybierając coraz ostrzejszą formę. Jesienią 1820 roku bóle brzucha stały się coraz częstsze, pojawiły się nudności i kaszel, częściej także powracały migreny.

Wiosną 1821 roku przyszedł kryzys – lekarstwa przestały przynosić ulgę, wkrótce cesarz stracił przytomność, a 5 maja 1821 roku zmarł. Sekcja zwłok wskazała jednoznacznie na raka żołądka.

Napoleona pochowano w tzw. Dolinie Geranium w grobie pozbawionym wszelkich inskrypcji – gubernator Lowe nie zgodził się na płytę nagrobną z napisem „Napoleon”.

Pogrzeb

„…Cesarz, umieszczony w trumnie z cyny pokrytej białą pikowaną satyną, nie mógł mieć kapelusza na głowie z powodu braku miejsca. Głowa spoczęła na poduszce z tego samego materiału, a kapelusz został umieszczony w nogach – wspominał kamerdyner Napoleon Louis Marchand. – Trumnę tę umieszczono w innej, mahoniowej trumnie, ta z kolei została umieszczona w trzeciej ołowianej, którą także zalutowano. Wreszcie, wstawiono je w trumnę z mahoniu”.

W 1840 roku ciało Napoleona zostało przewiezione do Francji i pochowane z jednej z kaplic paryskiego kościoła Les Invalides. Trzy miejsca na wyspie św. Heleny związane z pobytem Napoleona: posiadłość Wiliama Balcombe’a Briars, posiadłość Longwood oraz pusty grób Napoleona w Dolinie Geranium stanowią dziś własność Republiki Francuskiej.

Reklama