Odmrażanie gospodarki może spowodować gwałtowny wzrost zachorowań. Nikt nie jest w stanie przewidzieć skutków, bo to kompletny eksperyment

0
źródło: gis.gov.pl
źródło: gis.gov.pl

Immunolog dr Paweł Grzesiowski uważa, że nie sposób przewidzieć jaki wpływ na poziom zachorowań w wyniku epidemii, będzie miał kolejny etap odmrażania gospodarki. Wynika to z tego, że taka akcja to kompletny eksperyment.

– Mamy prawdopodobnie dużo ludzi, którzy uznali, że skoro nie doszło do jakiejś katastrofy w ciągu marca i kwietnia to znaczy, że cała ta historia z wirusem jest nieco przerysowana. Te osoby zaczynają bagatelizować zagrożenie. Myślę, że przez najbliższe dwa, trzy lata nie będziemy mogli wrócić do takiej zupełnej normalności w rozumieniu zapomnienia o tym, że w ogóle jakiś wirus się pojawił – powiedział dr Grzesiowski.

Specjalista uważa, że skutki epidemiczne kolejnego etapu odmrażania gospodarki będziemy mogli zaobserwować po około trzech tygodniach, a więc dopiero przekonamy się co się wydarzy.

Według eksperta badania nad szczepionką potrwają co najmniej rok. Jego zdaniem myślenie, że szczepionka będzie dostępna na jesieni, jest „absolutną naiwnością i brakiem realizmu”.

– Ja bym się zastanawiał nad innym problemem – kiedy szczepionka będzie dostępna to kto ją dostanie, ile ona będzie kosztować, kogo będzie na nią stać. Myślę, że wyobrażenia o szczepionkach są bardzo mgliste w społeczeństwie. Ludziom wydaje się, że to cukierek na siłę wciskany do ust, a to będzie bardzo skomplikowany produkt technologiczny, który będzie w ograniczonej ilości – dodał.

Źródło: RadioZET.pl