Grodków, Lewin Brzeski i Lubsza otrzymały dofinansowania z RFIL. Brzeg nie dostał na niecki basenowe przy ul. Korfantego

0
fot. wizualizacja niecek basenowych przy ul. Korfantego

We wtorek (8.12), premier Mateusz Morawiecki ogłosił rozstrzygnięcie drugiego etapu Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dofinansowania powędrują do ponad 30 gmin na Opolszczyźnie, w tym do Grodkowa, Lewina Brzeskiego i Lubszy. Niestety, wniosek Gminy Brzeg na budowę niecek basenowych przy ul. Korfantego nie mógł liczyć na przychylność w ramach Funduszu Przeciwdziałania Covid-19.


W całej Polsce, w ramach „covidowych” dofinansowań, do samorządów łącznie trafi 12 mld złotych. Połowę tych pieniędzy rząd rozdysponował według algorytmu już latem, a we wtorek (8.12) ogłoszono rozstrzygnięcie drugiego etapu, czyli części konkursowej, w której to gminy i powiaty składały wnioski na konkretne zadania.

fot. skarpa przy ul. Korfantego, na której miałyby zostać wybudowane 3 niecki basenowe

Brzeg nie dostał dofinansowania na niecki basenowe przy ul. Korfantego
Dla opolskich samorządów przypadło tym razem blisko 87 mln złotych. Gminy oczekiwały na dofinansowania w celu budowy, m.in. dróg, przedszkoli, żłobków, kanalizacji sanitarnych, czy jak np. Nysa – centrum przesiadkowego (z poczekalnią, kasami biletowymi, toaletą). Pieniądze na tego typu inwestycje trafią do samorządów, z kolei władze Brzegu złożyły wniosek o dofinansowanie ze wsparcia „covidowego” na budowę trzech otwartych niecek basenowych na skarpie przy ul. Korfantego wraz z zapleczem i przebudową budynku tzw. „Wodnika”. Okazało się, że tym razem dofinansowania dla Gminy Brzeg nie będzie, nawet jeśli niecki basenowe na skarpie będą nazywane złudnie „wielopokoleniową strefą aktywizacji społecznej”.

 

Budynek przy ul. Mickiewicza w Grodkowie zostanie przebudowany na przedszkole (fot. Daniel Klimczak / Radio Opole)

Grodków przebuduje budynek na nowe przedszkole
1,5 mln złotych dofinansowania otrzyma Gmina Grodków. Przedmiotem inwestycji jest przebudowa budynku gimnazjum przy ul. Mickiewicza na przedszkole publiczne z czterema oddziałami przedszkolnymi. Dostosowane zostaną sale zabaw dla dzieci, sanitariaty, jadalnia, sala gimnastyczna dla 6-latków, pomieszczenia biurowe i socjalne. Realizacja projektu pozwoli zapewnić opiekę przedszkolną dzieciom i umożliwi powrót na rynek pracy rodziców-opiekunów.

– Bardzo cieszymy się z tego wsparcia finansowego. Procentowy udział środków rządowych w tej inwestycji jest bardzo duży, bo aż 75%. Dzięki temu będziemy mogli utworzyć nowe przedszkole już w przyszłym roku, a nie w bardziej odległym czasie i tylko ze środków gminnych – mówi nam Marek Antoniewicz, burmistrz Grodkowa.

Lewin Brzeski wyremontuje 5 świetlic wiejskich
Ponad 1,2 mln złotych trafi do Lewina Brzeskiego. Jak informuje burmistrz Artur Kotara, gmina już wcześniej otrzymała blisko 1,7 mln złotych dofinansowania z innego programu, ze swojego budżetu dołoży 300 tys. zł i łącznie za ok. 3,2 mln złotych zostanie kompleksowo wyremontowanych 5 świetlic.

– Wyremontujemy świetlice w Łosiowie, Skorogoszczy, Przeczy, Mikolinie oraz Nowej Wsi Małej. Zakres prac będzie polegał m.in. na: wymianie stolarki okiennej i drzwiowej, przebudowie instalacji elektrycznej, centralnego ogrzewania, montażu instalacji fotowoltaicznych, remoncie posadzek i ścian, a także kompleksowym remoncie dachu. Wartość tych inwestycji wyniesie łącznie ok. 3,2 mln zł. Wcześniej otrzymaliśmy prawie 1,7 mln zł dofinansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, teraz dzięki wsparciu z Funduszu Inwestycji Lokalnych otrzymaliśmy 1,2 mln zł, a z własnego budżetu wyasygnujemy ok. 300 tys. złotych – informuje Artur Kotara, burmistrz Lewina Brzeskiego.

fot. Gmina Lewin Brzeski kompleksowo wyremontuje 5 świetlic 

Lubsza szykuje się na skanalizowanie Lubicza
Zewnętrzna sieć kanalizacji sanitarnej w Lubiczu będzie kosztować 4,5 mln złotych, ale Gmina Lubsza otrzymała dofinansowanie w wysokości 1 mln zł. Wójt Bogusław Gąsiorowski zapowiada, że pozostałej kwoty będzie szukał w kolejnych programach.

– Kanalizacja odprowadzać będzie ścieki bytowo-gospodarcze z zabudowań położonych na terenie całej wsi. Ścieki trafią do sieci kanalizacyjnej Śmiechowice–Czepielowice poprzez przepompownię ścieków w Czepielowicach i dalej na oczyszczalnię w Brzegu. Otrzymaliśmy teraz 1 mln złotych dofinansowania, a pozostałą kwotę znajdziemy w innych programach i we własnym budżecie – mówi Bogusław Gąsiorowski, wójt Lubszy.

Dodajmy, że wkrótce ruszy nabór kolejnych wniosków na dofinansowania w ramach Funduszu Przeciwdziałania Covid-19. Do podziału będzie już tylko1,65 mld złotych (z łącznej puli 12 mld). Rząd dodatkowo przeznaczy 250 mln złotych dla gmin, na których funkcjonowały niegdyś PGR-y. Między innymi burmistrz Lewina Brzeskiego i wójt Lubszy zapowiadają aplikowanie o te pieniądze.